Технологиите продължават да се развиват, но също така стават обект на дебати и диалог относно последните постижения на Neuralink, компанията на Илон Мъск. След една година, от януари 2024 г., когато беше представен амбициозният ѝ проект за имплантиране на мозъчни чипове на хора с физически увреждания с цел да им се върне част от автономността, мина време и това предизвика много спорове. Освен това един от първите участници в този проект разказа какво е било преживяването.
Още: "Агент на Сорос. Мам*цата ти": Мъск и министър на Тръмп за резил пред Мелони
Първият човек с чип в мозъка проговори
Един от първите участници в проекта на Мъск е Ноланд Арбо, 30-годишен мъж от САЩ, който през 2016 г. в резултат на злополука остава инвалид от главата надолу. Затова той предприема стъпката да участва доброволно в проекта, ставайки първия човек, който получава чип в мозъка от Neuralink. Благодарение на този чип от компанията на Мъск той е успял да управлява компютър, използвайки единствено мисълта си, което му е позволило отново да се наслаждава на видеоигрите, които са голяма негова страст.
Въпреки това не всичко е толкова хубаво, колкото изглежда, както казва Арбо в интервю за BBC. "Помислих си, че ако всичко върви добре, мога да помогна, като участвам в Neuralink. А ако се случи нещо ужасно, знаех, че те ще се поучат от него", казва той. Освен това, въпреки че Neuralink е компания на Мъск, той дава приоритет на научната общност като цяло: "Не го смятам за устройство на Илон Мъск. То е за учените и науката. Трудно е да се обясни какво означава да имаш отново някакъв контрол", каза той.
Ноланд Арбо припомни лошия опит, който е имал с експеримента: "За известно време чипът се изключваше неволно и аз загубих контрол над всичко, което имах, но това беше само за няколко минути".
Още: Дори напълно слепите ще прогледнат с нов чип, похвали се Neuralink на Мъск