Изготвихме 10 нормативни акта: Георги Георгиев с отчет за 100 дни на поста

25 април 2025, 15:04 часа • 806 | прочитания

За 100 дни на поста ведомството е изготвило 10 нормативни акта, публикувани за обществено обсъждане. Това отчете правосъдният министър Георги Георгиев в профила си във Facebook. Министърът посочва, че най-спешните две задачи са възстановяване на плащанията към България по Плана за възстановяване и устойчивост и изваждане на страната ни от "сивия списък". „Финализирахме всички законодателни реформи, които се изискват за възстановяване на второто плащане“, посочва Георгиев.

ОЩЕ: Затягат режима на арбитражните съдилища в България

10 изготвени нормативни акта, публикувани за обществено обсъждане, в първите 100 работа на кабинета „Желязков“ и на мен...

Публикувахте от Георги Валентинов Георгиев в Петък, 25 април 2025 г.

Какво още отчете министъра?

Правосъдният министър изброява и промени в Закона за медиацията, с които за 12 групи търговски и граждански дела се дава възможност за решаване на спора по-бързо и ефективно чрез медиация, приет на първо четене законопроект за лицата, подаващи сигнали, изготвени промени в Закона за несъстоятелността на физическите лица, промени в АПК за въвеждане на електронно правосъдие по административни дела.

„За излизането на България от „сивия списък“ подготвихме изменение на НК, НПК и ЗАНН, с които въвеждаме мерки срещу прането на пари, подкупа на длъжностни лица и финансиране на тероризма“, посочва Георгиев и припомня, че вчера е докладвал напредъка пред Групата за финансови действия (FATF) и Комитета MONEYVAL към Съвета на Европа.

ОЩЕ: На първо четене: Парламентът гласува Закона за защита на лицата, подаващи сигнали за корупция

Министър Георгиев отчете и че са стартирали отново работа по регулиране на лобистките дейности, съвместно с неправителствения сектор, което е изискване за третото плащане по ПВУ. „Мерките за спиране на войната по пътищата са ключови за кабинета и тема, по която лично работя в последните години“, посочва той.

„След близо две години забавяне Народното събрание прие на първо четене законопроекта, който изготвихме заедно с Йорданка Фандъкова и сдружението на общините, за включване на общинските трафик камери към системите за контрол на скоростта“, заявява още правосъдният министър.

„За да ускорим работата на съдилищата по делата за катастрофи, затягаме режима за вещите лица по автотехническите експертизи и създаваме допълнителни възможности за разпит на вещи лица чрез видеоконферентна връзка. Целта е по-бързо правосъдие и повишаване на качеството на експертизите, включително и с изпит за признаване на правоспособност на вещите лица. Затягаме контрола върху арбитражните съдилища и предстои да представим промените в Закона за международния търговски арбитраж. Оказа се, че у нас е по-лесно да се отвори арбитраж, който да решава спорове за милиони, отколкото плод-зеленчук“, коментира министърът.

ОЩЕ: Правосъдният министър: Само, когато е ясно, че наказанието е неизбежно, то е ефективно

Инспекторатът на Министерството на правосъдието по Закона за съдебната власт в последния месец е започнал мащабна акция по проверка на арбитражи, които са постановили изключително спорни решения. „Станахме свидетели на фрапиращи случаи на отнемане на имоти на самотни и възрастни хора, зад които стоят отлично подготвени мрежи от лица на различни нива, включително и отделни частни съдебни изпълнители, адвокати и т.н. След моя проверка поисках отнемане на правото да упражнява професията ЧСИ от София и проверките продължават“, посочва Георгиев.

След случая на жестоко причинена смърт на животни в Перник, Министерството на правосъдието подготви промени в НК, с които предлагаме нови, по-тежко наказуеми състави за проявена особена жестокост към животни, когато деянието е заснето с цел разпространение и/или користна цел. „Разширяваме дейността на Националното бюро за правна помощ заедно с Адвокатските съвети по места в помощ на гражданите, жертви на домашно насилие. Над 70 експерти се включиха в работна група, която трябва да транспонира директивата за борба с насилието над жени и домашното насилие и на сайта на министерството направихме специална секция с най-важната информация, която трябва да знаят жертвите на домашно насилие“, допълва министърът.

ОЩЕ: След смъртта на Сияна: Държавата този път дава гаранции, че нещата ще се променят - ето как (ВИДЕО)

Той отбелязва още, че активно се разработват законодателни промени за улесняване на достъпа до пазара на труда на граждани от трети страни, което е важно за бизнеса.

„Защитихме увеличение на заплатите на над 5000 служители в Главната дирекция „Изпълнение на наказанията“, Главната дирекция „Охрана“ и Бюрото по защита на застрашените лица към Министерството на правосъдието“, пише още Георги Георгиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес