Започнаха спекулациите за името на следващия посланик на България в САЩ, след като в четвъртък досегашния ни представител Георги Панайотов беше предсрочно отстранен от поста заради системно несправяне с дейностите. Новият български посланик обаче ще трябва да работи в непредвидима среда и постоянни промени в следващите почти 4 години от втория мандат на Доналд Тръмп, като трябва да бъде одобрен както от правителството на Росен Желязков, така и от президента Румен Радев.
Имената, които най-често се спрягат за посланик в САЩ сега, а и винаги в последните години, са тези на Николай Младенов, Гергана Паси, Надежда Нейнски, Елена Поптодорова, Ася Цветанова, Генка Георгиева, Стефка Йовчева, Иван Анчев и Светослав Станков. Решението в София ще е изключително трудно, отбелязва "BG Voice".
Кой кой е?
Според изданието с едни от най-големите шансове е бившият външен министър от кабинета "Борисов 1" Николай Младенов. Понастоящем той е генерален директор на Дипломатическата академия „Анвар Гаргаш“ (AGDA) от началото на 2022 г, като преди това е заемал ключови позиции като заместник-генерален секретар на ООН и специален координатор за мирния процес в Близкия изток и специален представител на ООН за Ирак. В дипломатическата си кариера освен външен министър е бил и начело на министерството на отбраната за кратко, има и опит като български и европейски народен представител. Основател е на Европейския институт в София. Изданието отбелязва обаче, че Младенов поста на посланик вероятно би означавало понижение - не само в ранг, а и като заплащане. Още: Николай Младенов: България е в пълното си право да отговори на руските заплахи в Черно море
Друго спрягано име е това на бившият заместник-министър на външните работи в правителствата на Симеон Сакскобурготски и Сергей Станишев и депутат от НДСВ Гергана Паси. В момента тя е директор "Европейски въпроси" и член на Управителния съвет в Атлантическия клуб в България. Отново според източници на "BG Voice" обаче тя едва ли би проявила интерес да работи в чужбина. Още: Бивш външен министър сравни подписването на споразумението с Украйна със скандала за Сребреница
Бившият ни посланик в Анкара и външен министър от кабинета "Костов" Надежда Михайлова-Нейнски също е сред обсъжданите имена за Вашингтон. "Тя е една от най-квалифицираните кандидатури за този пост, но не е ясно дали политическата ситуация в София работи в нейна полза", пише изданието, вероятно визирайки нейните по-либерални позиции по отношение както на евроинтеграцията и защитата на Украйна, така и на фона на присъствието на БСП във властта например. Още: Надежда Нейнски: Позицията ни за Украйна е отслабена от факта, че институциите имат различни позиции
Бившият ни генерален консул в Чикаго Иван Анчев също е проявявал интерес към поста, твърди още изданието. Преди това той е бил два мандата аташе на МВР във Вашингтон (по времето на Елена Поптодорова). След заминаването си от САЩ Анчев се включи в политическия живот на страната и стана част от учредителите на партията на Цветан Цветанов "Републиканци за България".
В дипломатическите среди се говори, че няма по-подходящ от бившия ни посланик във Вашингтон Елена Поптодорова. Тя обаче изкара два мандата в американската столица и това я прави малко вероятна кандидатура. Още: Ходовете на Тръмп за Европа, Путин, Украйна и Китай, обяснени от Елена Поптодорова (ВИДЕО)
Дипломати без политически опит
Сред другите по-малко известни в публичното пространство имена на потенциални кандидати за посланици в САЩ са Стефка Йовчева, която дълги години е заместник посланик в мисията ни във Вашингтон. Твърди се, че във външно министерство гледат на Йовчева като на отличен ексепрет с добри контакти в Конгреса. Отново от експертите там като варианти са и Ася Цветанова (отговорник на дирекция "Америка" в МВнР) и Генка Георгиева (генерален директор "Глобални въпроси").
В публичното пространство се завъртя и името на сегашния генерален консул в Чикаго Светослав Станков. Той е дипломат от кариерата, с постове в Брюксел и ООН в Ню Йорк. Станков беше водещата фигура срещу македонския лобизъм в САЩ и успя да спре техни резолюции в американския Конгрес и отмени месеците на македонското наследство в няколко щата. В резултат той беше заплашван от македонски националисти и в медиите в югозападната ни съседка. Станков беше единственият български представител на партийните конференции на двете партии в САЩ, където бяха номинирани Доналд Тръмп и Камала Харис. Той е с богати политически контакти в САЩ, отбелязва "BG Voice".
Светослав Станков стартира и най-голямото българско събитие в чужбина - Парадът на България в Чикаго по повод 24 май, който събира няколко хиляди българи всяка година. Снимка: МВнР
Как се стигна дотук?
Спекулациите за наследник на поста посланикът на България в САЩ започнаха след като Георги Панайотов подаде заявление за предсрочно прекратяване на своя мандат. Той стана посланик във Вашингтон през 2022 г., а преди това е бил постоянен представител на България към ООН и служебен министър на отбраната по време на две служебни правителства през 2021 г.
Георги Панайотов си тръгва от поста/ Снимка: личен архив
Отново според "BG Voice" причината Панайотов да си тръгне предсрочно е, че не се справял с работата си. "В края на март Панайотов беше привикан в София където му е казано, че трябва да се оттегли. Вместо отзоваване, каквото би предизвикало дипломатически трус, са му предложили да си подаде оставката. Формалната причина обаче оставката да му бъде поискана е скандалът с почетния ни консул в щата Вашингтон Елка Русков. Оказа се, че тя не живее там и по правилата на САЩ няма право да заема тази почетна длъжност. Когато през юни м.г. от Държавния департамент питат за постоянното жителство на Русков, Панайотов активно участва в заблуждаването на американците заедно с нея. Той не съобщава и на Външно министерство за проверката. Всичко това става ясно след разследване, което МВнР почва през януари след сигнал на българин от Сиатъл. Очаква се до дни правителството да отстрани Русков като почетен консул", съобщава медията.
И добавя като пример за гаф на Панайотов, че се задействал март 2025 година да стане месец на българо-американското наследство, но обявил публично официално за инициативата си това да мине с резолюция през Конгреса едва през април. Медията го критикува и за бездействие по отношение на македонския лобизъм в САЩ - Още: Потомци на македонските българи с писмо против трети опит за Македонски месец в САЩ