Със сигурност сте прочели и знаете, че България е подала искане за изготвяне на извънреден конвергентен доклад на база очакването през обективни показатели, че страната ни покрива критериите за влизане в еврозоната.
Какво обаче представлява този конвергентен доклад и кой го изготвя?
Източник: iStock
В документа за конвергенцията се представя оценка на напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната в изпълнението на критерии за въвеждане на единната европейска валута. Докладът се публикува най-малко веднъж на две години или по искане на държава членка на ЕС, желаеща да се присъедини към еврозоната. Той се пише от Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия (ЕК). В момента София е депозирала такова искане към европейските институции, което по същество е извънредно, като се очаква произнасяне пред юни.
Знаете, България е задължена да приеме еврото, но за целта трябва да изпълни критерии, които се проверяват - именно чрез конвергентния доклад.
Кои са те?
Страната трябва да има стабилни цени, като средният темп на инфлация (наблюдавана за период от една година) да не надвишава 1.5 процентни пункта над инфлационния процент на трите държави членки с най-добри резултати.
Планираният или действителният бюджетен дефицит не трябва да минава 3% от БВП.
Отношението на държавния дълг към БВП не трябва да е по-голямо от 60% от БВП.
Въз основа на резултатите от документа се взема решение дали България в случая покрива условията за приемане на еврото. Ако София изпълнява всички критерии, Европейският съвет може да даде одобрение за присъединяване към еврозоната.
Още по темата - във видеото.