Сръбски студенти, участващи в блокадата на университетите в страната, тръгнаха днес с велосипеди от Нови Сад до Страсбург, съобщи радио "Свободна Европа", пише БТА. Идеята им, както те заявиха по-рано, е да се обърнат към някои от „най-важните европейски институции“ и да изложат техните искания, както и да покажат „упоритостта и всеотдайността на студентите в борбата за справедливост“. Фокусът на исканията на студентите, които блокират университетите в Сърбия от почти четири месеца, е определянето на наказателна и политическа отговорност за смъртта на 16 души при срутването на козирката на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември 2024 г.
ОЩЕ: Ден на траур в Сърбия заради още един загинал в Нови Сад
1300-километрово пътуване
Група от 80 студенти и други членове на всичките четири университета в Сърбия – в Нови Сад, Белград, Ниш и Крагуевац – тръгнаха от кампуса на университета в Нови Сад на път за френския град, който е седалище на Европейския парламент и Съвета на Европа. Планът на студентите е да преминат през Унгария, Словакия, Австрия, Германия и да пристигнат във Франция. Общо те ще изминат над 1300 километра, което, по думите им, ще отнеме 12-13 дни. Студентите възнамеряват да изминават приблизително от 80 до 145 километра на ден.
На пресконференция в деня преди тръгването си студентите казаха, че са получили помощ за акцията си от някои фермери, мотоциклетисти, както и от сръбски граждани от диаспората, които са им предложили настаняване в градовете, през които минават.
ОЩЕ: След трагедията: И Европейската прокуратура разследва ремонта на гарата в Нови Сад
Трагедията в Нови Сад предизвика вълна от протести в цялата страна, водени от студентските блокади. Публикуването на пълната документация за реконструкцията на сградата на гарата е ключово искане, което студентите отправиха към сръбските институции. От декември 2024 г. представители на правителството твърдят, че пълната документация е публикувана на уебсайта на правителството и прокуратурата в Нови Сад. След това под обществен натиск многократно се появяваха нови документи, припомня РСЕ.
Още две искания на студентите са отправени към съдебните власти: санкциониране на нападателите на протестиращи в десетки инциденти, както и спиране на наказателни производства срещу протестиращи, арестувани от полицията.
ОЩЕ: Вучич - долу, Орбан - с него: Огромни протести в Сърбия и Унгария (ВИДЕО)
Правителството твърди, че всички искания на студентите са изпълнени, като ги призовава да деблокират факултетите си, но представителите на университетската общност отричат това и заявяват, че ще продължат с блокадите. Освен гражданите, които се събират на протестите, зад исканията им застанаха и университетски преподаватели, учители, фермери, адвокати, актьори.
Демонстрациите се превърнаха в символ на по-широко недоволство от върховенството на закона в страната и повдигнаха въпроса дали инцидентът в Нови Сад е причинен от небрежност и корупция на системата.