След трагедията със Сияна: Кабинетът набеляза 37 мерки за пътна безопасност с дати и министри

08 април 2025, 20:18 часа • 1348 | прочитания

"От средата на годината контрол на скоростта ще има и от тол системата", заяви премиерът Росен Желязков след съвещанието в Министерския съвет за мерки в борбата срещу войната по пътищата. "Това съвещание дойде като реакция на трагичния инцидент и усещането в обществото, че има много нерешени проблеми, които са свързани с пътната безопасност. На оперативно заседание на Министерския съвет утре ще бъде разгледан доклад на Междуведомствена работна група за идентифициране на участъци, мерки, отговорни лица и ресурси, които ще бъдат обект на ясна интервенция от АПИ за поддържането на инфраструктурата", каза още Желязков. По думите му тези участъци ще бъдат разгледани и всеки министър ще поеме персонална отговорност за тях, като резултатите ще бъдат качени в публичното пространство, за да бъде упражняван граждански контрол. Още: "Да не загиват деца": Стигнахме до това ние да им извадим списък с проблеми

Отговорността е и на предишните управници

"Това правителство няма да носи отговорност за действията и бездействията на предишните. Ние ще поемем ясна отговорност за действията, които ще предоставим на обществеността. Ще бъдат ангажирани с отговорни лица, срокове и средства за контрол по разходването на публичните ресурси", категоричен бе Желязков.

"Ние ще се използваме сключените договори за поддържането на инфраструктурата, по които от тяхното сключване през 2022 г. не е предприемано почти нищо. Ние ще посочим срока, обектите и няма да пестим ресурси, каза още Желязков. От гражданския сектор пък ще следят изпълнението и ще посочват предимствата и недостатъците. Това ще бъде една значителна, но важна инвестиция в осигуряването на пътната безопасност", каза още премиерът. Още: След смъртта на Сияна: Държавата този път дава гаранции, че нещата ще се променят - ето как (ВИДЕО)

Ще бъдат предприети организационни и контролни дейности.

Контрол на скоростта 

"До средата на годината ще бъде въведен контрол на скоростта на база на работата на видеонаблюдението от тол системата. В момента имам ясни разчети за срока и ясни министри, които са ангажирани с този процес. Държавата има два основни приоритета - осигуряване на стабилни публични финанси - от транзитния трафик, по-добрата събираемост", подчерта премиерът. 

По думите му се слага край на "информационната феодализация на отделните ведомства". "Системите на НАП, митници, гранична полиция, тол управление и АПИ ще бъдат свързани, за да се споделя информация и това да не само при едно, или друго министерство", заяви Желязков.

"Утре ще се разгледа доклад с 37 комплексни мерки за безопасност на движението по пътищата. Нашата цел е да се постигне 20% намаление на загиналите по пътя и 20% намаление на травматизма по пътищата", съобщи вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. Още: След сигнали, десетки катастрофи и смърт на 12-годишно момиче: Отстранени са шефове в пътното управление

Ето и част от тях:

  • Едновременно установяване, наказване и връчване на наказателните постановления на нарушителите.
  • Повишаване на контрола при превоза на деца и ученици, където ще въведем технически способи двигателят да не стартира, ако шофьорът е употребил алкохол и наркотици. Това са устройства, които разпознават лицето на шофьора и вземат тест за алкохол и наркотици.
  • Всички автоматизирани системи на държавните органи и общините ще бъдат синхронизирани, ако е възможно с тях ще се издават наказателни постановления.
  • В по-далечно бъдеще - с личната идентификация и новите лични карти връчването ще става и електронно.

В момента нямаме орган да разследва тежките ПТП в автотранспорта, което ще се промени със законови промени, подчерта Караджов. Според него занапред ще се насочват средства от Фонда за безопасност на движението по пътищата, които да отиват както към общините, така и към държавната администрация, но единствено с цел повишаване на пътната безопасност. Още: Дете загина на пътя, 2 дни по-късно камион се преобърна на същото място

АПИ ще се отчита всеки месец

"Важното е, че се работи. Лошото е, че наваксаме безвремие. В края на юни ще има отворен лот на "Хемус" и ще има проходимост на участъка Ботевград-Мездра, които ще изнесе тежкотования трафик в нормалното му направление", заяви регионалният министър Иван Иванов. По думите му няма обективна причина за спирането на "Хемус" и "всеки трябва да си посипе главата с пепел, защото всичко е паднало в съда."

Според него има слабости при подаването на сигнали и тяхното обработване. "Ще бъда безкомпромисен и всеки месец АПИ ще се отчита за сигналите. Всички пропуски ще бъдат безкомпромисно санкционирани, защото човешкият живот не може да се базира пропуски, компромиси и недоглеждане", добави той. Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа

"Всеки един служител, който има такива ще бъде отстранен и ще понесе отговорност, а в следващите дни вероятно ще има такива, след като приключи проверката, която съм разпоредил", подчерта министър Иванов. Наред с това той планира да работи и с неправителствените организации.

Мерки за бавното правосъдие

"Вече е обявен за обществено обсъждане законопроект, с който решаваме един от основните проблеми в областта на българското правораздаване - бавното правосъдие. Първата трагедия на родителите е загубата на децата им, а втората - срещата им с бавното правосъдие. На това ние можем и трябва да сложим край", каза министърът на правосъдието Георги Георгиев.

"Правим го с решителни мерки за вещите лица, съдиите по-лесно да ги разпитват. Въвеждаме изпити и задължително обучение от страна на държавата", обяви правосъдният министър. И обясни, че вече се разглежда законопръектът на ГЕРБ-СДС общинските камери да бъдат използвани за санкциониране на нарушителите. Още: Тежка катастрофа с жертви на АМ “Тракия“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес