Създаване на орган за разследване на тежки катастрофи, намаляване на максималната скорост по магистралите от 140 км/ч. на 130 км/ч. и едновременно установяване и връчване на наказателно постановление на на нарушителите на пътя. Това са само част от 37-те мерки за безопасност на движението по пътищата, които се предвижда да постигнат 20% намаление на загиналите.
"Излязоха всички политици и казаха: "Вече има разлика". Разликата е в това, че освен мерки, вече има отговорни институции и срокове, след които ние можем да им търсим отговорност. Аз страшно много се притеснявам за това какви са мерките. Защото досега имахме мерки, но нямахме отговорни лица и срокове, а сега имаме отговорни лица и срокове, но нямаме мерки. Защото от 37 мерки афишираме само неща, които сме дъвкали от години", каза адвокат Елица Буенова в предаването "Студио Actualno".
Източник: iStock
След съвещанието в Министерски съвет за мерки в борбата срещу войната по пътищата в началото на седмицата, премиерът Росен Желязков заяви, че до средата на годината ще бъде въведен контрол на скоростта на база на работата на видеонаблюдението от тол системата.
По думите му се слага край на "информационната феодализация на отделните ведомства". "Системите на НАП, митници, гранична полиция, тол управление и АПИ ще бъдат свързани, за да се споделя информация и това да не само при едно, или друго министерство", каза Желязков.
Според адвокат Буенова мерките няма да бъдат ефективни за спиране на войната по пътищата, ако няма превъзпитание на водачите. "Само ако превъзпитаме водачите със засилен контрол, ефективни мерки и допълнително обучение на тези, които системно нарушават правилата за движение по пътищата, само тогава ще спасим хиляди животи", заяви тя.
Междувременно протестите с искане да се спре с войната по пътищата продължават. Основният протест ще бъде в с. Телиш на 12 април, като демонстрации ще има и в други градове в страната.