След като от десетина дни американският президент Доналд Тръмп си играе на мита с целия свят и най-вече Китай, той направи нова отстъпка, този път директно свързана както с Поднебесната империя, така и с някои от най-големите американски компании - някои от митата за внос на смартфони, компютри, полупроводници и друга електроника отпадат, пише The New York Times. Медията се позовава на информация от американската митническа и гранична служба.
Изключенията ще се прилагат и за модеми, рутери, флаш устройства и други технологични стоки, които до голяма степен не се произвеждат в Съединените щати - общо 20 вида продукти.
Решението е сериозна глътка въздух за компании като Apple, след като беше изчислено, че заради новите мита и то специално срещу Китай цената на един iPhone, произведен в САЩ, ще е 3000 - 3500 долара. Тим Кук, главният изпълнителен директор на Apple, беше начело в подмазването пред Тръмп от страна на индустрията. Той дари 1 милион долара за встъпването в длъжност на Тръмп и по-късно посети Белия дом, за да обещае, че Apple ще похарчи 500 милиарда долара в Съединените щати през следващите 4 години.
Още: Кой ще плати цената за митата на Тръмп?
Иди ми - дойди ми
Изключенията не са пълно отлагане. Други мита ще продължат да се прилагат за електроника и смартфони. Администрацията на Тръмп беше приложила мито от 20 процента върху китайските стоки по-рано тази година заради търговията с фентанил и предполагаемата роля на Китай в нея.
Това са първите големи изключения за китайски стоки, които биха имали широкообхватни последици за икономиката на САЩ, ако продължат. Технологични гиганти като Apple и Nvidia до голяма степен ще заобиколят митата, които иначе ще ударят печалбите им. Изключенията биха могли да намалят инфлацията и сътресенията, които много икономисти се опасяваха, че могат да доведат до рецесия.
"Без допълнителни мита" за електрониката важат за всички страни, не само за Китай. Администрацията на Тръмп постави на пауза своите "реципрочни" тарифи за близо 60 държави по света за 90 дни. Но ако тези тарифи се възобновят на 8 юли, това би означавало, че те няма да се прилагат за чипове, телевизори и друга електроника. Все пак всяко облекчение за електронната индустрия може да е краткотрайно, тъй като администрацията на Тръмп подготвя други мерки на полупроводници, свързано с националната сигурност. Това ще важи и за някои продукти надолу по веригата като електроника, тъй като много полупроводници идват в Съединените щати в други устройства.
Още: "Вълкът от Уолстрийт" защитава митата на Тръмп
Каролин Лийвит, говорителят на Белия дом, каза в изявление в събота, че г-н Тръмп все още е ангажиран да види повече от тези продукти и компоненти, произведени в страната. "Президентът Тръмп ясно даде да се разбере, че Америка не може да разчита на Китай за производството на критични технологии" и че по негово указание технологичните компании "бързат да преместят производството си в Съединените щати възможно най-скоро", каза тя.
Пол Ашуърт, главен икономист за Северна Америка за Capital Economics, заяви, че този ход "представлява частична деескалация на търговската война на президента Тръмп с Китай". Той изчисли, че 20-те вида продукти, митата за които бяха стопирани засега, представляват почти една четвърт от вноса на САЩ от Китай. Ако тези мита влязат отново в сила, това ще обхване 64 процента от вноса на САЩ от Тайван, 44 процента от вноса от Малайзия и почти една трета от вноса от Виетнам и Тайланд, каза той.
Още: Китай печели търговската война срещу Тръмп: Опциите