Еквадор обяви извънредно положение в седем от своите 24 провинции, включително в столицата Кито в навечерието на деня на балотажа на президентските избори в страната. Властите съобщиха, че мерките са необходими заради драматичното нарастване на насилието, свързано с наркокартелите, предаде Франс прес и БТА. Извънредното положение, което трябва да продължи 60 дни, влезна в сила в събота, само ден преди втория тур на президентските избори. Още: "Само за три дни": Президентът на Еквадор затваря границите
Извънредното положение
Още: Еквадор търси военна помощ за борба с наркокартелите
Действащият президент Даниел Нобоа се изправя срещу левия претендент Луиса Гонсалес на фона на насилието, обхванало в страната. От началото на годината в Еквадор се извършва средно по едно убийство на всеки час, посочва АФП.
Според указ, подписан от президента Нобоа, до мярката се стига заради "нарастването на насилието, тежката престъпност и интензивните незаконни дейности на организирани въоръжени групи“.
Указът суспендира правната защита срещу неоторизирано претърсване на граждани и домовете им, както и свободата на събиране. Налага се и вечерен час в редица градове.
Нобоа, който е на власт от 2023 г., по-рано също е въвеждал извънредно положение в страната, за да се бори с наркокартелите, които водят сражения помежду си.
Още: Десетки жертви на нарковойната в Еквадор
Припомняме, че президентът на Еквадор Даниел Нобоа прави стъпки в усилията си да привлече чуждестранна военна помощ за борба с наркокартелите и организираните престъпни групи, които стоят зад ескалацията на насилствените престъпления през последните четири години, предаде Асошиейтед прес. Президентът е наредил на външното министерство да търси споразумения за сътрудничество със "съюзнически държави", които биха позволили "временното включване на специални сили" в подкрепа за еквадорската полиция и въоръжени сили. Той също така призова контролираното от опозицията Национално събрание да подкрепи инициативата му, пише БТА.
Нарастването на насилието в южноамериканската страна е свързан с трафика на кокаин, произвеждан в съседните Колумбия и Перу. Мексикански, колумбийски и балкански картели имат присъствие в Еквадор и действат с помощта на местни престъпни банди, отбелязва АП.
По време на управлението на Нобоа броят на убийствата е намалял от 46,18 на 100 000 души през 2023 г. до 38,76 на 100 000 души през миналата година. Но процентът остава далеч по-висок от 6,85 на 100 000 души през 2019 г., а през тази година страната вече е на път да надхвърли тази цифра.
Януари стана най-смъртоносният месец в Еквадор в историята със 731 убийства, отбелязва АП.
Още: Даниел Нобоа печели президентските избори в Еквадор