Досегашният държавен глава на Еквадор Даниел Нобоа води при преброяването на гласовете на президентските избори, предаде Франс прес и БТА. При обработени около половината протоколи на секционните избирателни комисии Нобоа получава около 57% от гласовете, докато подкрепата за неговата съперничка от левицата - Луиса Гонсалес, възлиза на 43%. Гласоподавателите в Еквадор, където гласуването е задължително, възлизат на 13,7 млн. и все още предстои да се обработят милиони бюлетини. Още: Даниел Нобоа печели президентските избори в Еквадор
Велик ден за Еквадор
"Благодаря на всички еквадорци, които смело отидоха до урните. Днес ще бъде велик ден", написа Нобоа в социалните мрежи.
Още: Еквадор търси военна помощ за борба с наркокартелите
Той спечели първия тур на изборите през февруари, но с малка преднина, поради което трябваше да отиде на балотаж срещу Гонсалес, която се бори да стане първата жена президент на Еквадор.
Още: Десетки жертви на нарковойната в Еквадор
Предизборната кампания бе белязана от гнева срещу слабата икономика и насилието от страна на картелите.
Еквадор някога бе една от най-безопасните страни в Латинска Америка, но през годините престъпните банди набраха сила. Картелите водят ожесточена борба за контрол върху маршрутите за трафик на кокаин, които минават през еквадорските пристанища. Статистиката сочи, че от началото на годината в страната има средно по едно убийство на час. В навечерието на вота Нобоа обяви 60-дневно извънредно положение в столицата Кито и в няколко провинции.
Властите съобщиха, че мерките са необходими заради драматичното нарастване на насилието, свързано с наркокартелите, предаде Франс прес и БТА. Извънредното положение, което трябва да продължи 60 дни, влезна в сила в събота, само ден преди втория тур на президентските избори. Нобоа, който е на власт от 2023 г., по-рано също е въвеждал извънредно положение в страната, за да се бори с наркокартелите, които водят сражения помежду си.
Нарастването на насилието в южноамериканската страна е свързан с трафика на кокаин, произвеждан в съседните Колумбия и Перу. Мексикански, колумбийски и балкански картели имат присъствие в Еквадор и действат с помощта на местни престъпни банди, отбелязва АП.
По време на управлението на Нобоа броят на убийствата е намалял от 46,18 на 100 000 души през 2023 г. до 38,76 на 100 000 души през миналата година. Но процентът остава далеч по-висок от 6,85 на 100 000 души през 2019 г., а през тази година страната вече е на път да надхвърли тази цифра. Януари стана най-смъртоносният месец в Еквадор в историята със 731 убийства, отбелязва АП.
Още: Еквадор обяви извънредно положение