Белият дом предлага драстични съкращения в бюджета на Държавния департамент на САЩ, включително спиране на почти цялото финансиране на департамента за НАТО, ООН и над 20 други международни организации. Това съобщи The Washington Post на 14 април, позовавайки се на вътрешен проектодокумент. Информацията гласи, че предложените съкращения за следващата фискална година ще оставят 28,4 млрд. долара за всички дейности на Държавния департамент, което представлява намаление с 48% спрямо одобрения от Конгреса бюджет за 2025 г.
Планът ще запази само минимална подкрепа за няколко агенции - например Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и Международната организация за гражданска авиация.
Според Politico средствата за „вноски в международни организации“, които вероятно включват институциите на ООН, ще бъдат намалени от 1,5 млрд. долара на едва 169 млн. долара.
Предложението ще изисква одобрението на Конгреса, където републиканците държат контрола и над двете камари.
На 10 март администрацията на Тръмп обяви прекратяването на 83% от договорите за чуждестранна помощ на Американската агенция за международно развитие (USAID). Това има широки последици за хуманитарната помощ на Щатите по света, включително в държави от Третия свят и в Украйна, където USAID е предоставила 2,6 млрд. долара такава помощ, 5 млрд. долара за развитие и над 30 млрд. долара пряка бюджетна подкрепа от началото на пълномащабната инвазия на Русия.
Снимка: Getty Images
Още: USAID е вече в историята: Държавният департамент на САЩ дръпна щепсела
Тръмп и НАТО - невъзможната връзка
Тръмп отдавна изразява враждебност към НАТО - той постоянно обвинява европейските съюзници в недостатъчно финансиране на Алианса и дори веднъж заплаши как ще позволи на Русия да атакува несъгласните с него членове на отбранителния пакт.
Предложението за премахване на финансирането на НАТО от страна на Държавния департамент изглежда като реализиране на тази позиция в официална политика.
Още: Ново учение на НАТО показа защо Западът не е готов за война с Русия
Преди да бъде назначен при Тръмп, държавният секретар Марко Рубио последователно защитаваше НАТО. През 2023 г. Рубио беше съавтор на двупартийно законодателство, изискващо одобрението на Конгреса, преди който и да е президент да може едностранно да изтегли САЩ от Алианса.
Някои членове на обкръжението на Тръмп, включително милиардерът Илон Мъск, призоваха САЩ да излязат от НАТО. Като цяло се очаква Щатите да изтеглят част от войските си от източния фланг на Алианса: Ще насърчат ли Путин: Пентагонът обмисля изтегляне на 10 000 войници от Източна Европа.
Докато Европа е изправена пред нарастваща руска агресия, а в Украйна бушува война, предложеното оттегляне на подкрепата на САЩ за НАТО и ООН може драстично да промени архитектурата на сигурността на Запада и да подкопае доверието във Вашингтон като световен лидер.