Съществува голяма вероятност САЩ и Великобритания да постигнат "чудесно споразумение" в сферата на търговията, благодарение на топлите чувства на президента Доналд Тръмп към страната и кралското ѝ семейство. Това заяви американският вицепрезидент Джей Ди Ванс в интервю за изданието UnHerd във вторник.
По думите му, администрацията на Тръмп работи много усилено с правителството на британския премиер Киър Стармър, като преговорите, започнали с фокус върху изкуствения интелект и технологичното сътрудничество, могат да се разширят и към области като хранително-вкусовата промишленост и търговията с други стоки.
"Президентът наистина обича Обединеното кралство", каза Ванс. "Обичаше кралицата. Възхищава се и обича краля. Това е много важно партньорство. А той е бизнесмен и има редица ключови бизнес интереси във Великобритания." Още: Долната камара в САЩ наказва Русия за удара в Суми с нов законопроект
Ванс посочи също, че културната близост между двете страни допринася за добрия климат в преговорите. "Мисля, че има голям шанс да стигнем до чудесно споразумение, което е в интерес и на двете държави", подчерта той.
Въпреки това британските стоки, включително стомана и автомобили, все още подлежат на мита от 10% до 25% при внос в САЩ. Великобритания беше пощадена от най-строгите мерки в първоначалните тарифни действия на Тръмп, тъй като търговските отношения между двете страни са сравнително балансирани.
Войната в Украйна
По време на интервюто Ванс коментира и отношенията между Вашингтон и Киев. В отговор на неотдавнашни критики от страна на украинския президент Володимир Зеленски, че американският вицепрезидент по някакъв начин оправдава руската инвазия в Украйна, Ванс подчерта, че макар да е осъдил руската инвазия още през 2022 г., той се опитва да разбере стратегическите цели и на двете страни в конфликта. Още: Путин няма да чака 5 г. Европа да се подготви за войната: Ще атакува още 2026-та
"Това не означава, че морално подкрепяш Русия или пълномащабната инвазия", каза Ванс. "Но трябва да се опиташ да разбереш какви са техните стратегически червени линии, както и какво украинците се стремят да постигнат."
Той определи изказванията на Зеленски като "абсурдни", особено в контекста на това, че американската администрация в момента е ключов фактор за функционирането на украинското правителство и воденето на войната. "Този вид реторика определено не е продуктивна", заключи Ванс.