Дори в САЩ разбраха, че основната идея на Тръмп за Украйна е безсмислена

14 април 2025, 07:30 часа • 3405 | прочитания

Ужасната цена на войната стана за сетен път явна, когато руска ракета удари детска площадка в Кривой Рог в Украйна, убивайки 20 души, включително 9 деца. Още по-брутално убийство на цивилни извърши Путинова Русия навръх Цветница - в украинския град Суми загинаха най-малко 34 души и бяха ранени най-малко 117, след като две руски балистични ракети удариха в центъра и беше уцелен тролейбус. Това трябва да бъде мотив за всички страни възможно най-силно да се стремят към мирно споразумение, пише американското издание Responsible Statecraft. Целта обаче трябва да бъде пълно мирно споразумение, а не временно прекратяване на огъня, което би рискувало да създаде много опасна и вредна ситуация за САЩ, Европа и Украйна. Прекратяване на огъня, което продължи само месец, би било безсмислено.

Целта трябва да бъде примирието да стане постоянно, докато преговорите продължават. Това обаче рискува да повтори примирието в Донбас от 2015-22 г., което не реши нито един от основните проблеми, многократно беше нарушавано от сблъсъци и провокации, инспирирани предимно от Путинова Русия и в крайна сметка доведе до пълномащабно руско нахлуване.

Подобно прекратяване на огъня би насърчило твърдолинейните и от двете страни да отхвърлят мирно споразумение с надеждата за успешно подновяване на войната по-късно. Руските хардлайнери се надяват, че времето за глътка въздух ще позволи на руската армия да бъде решително подсилена за нова офанзива. Украинските хардлайнери на свой ред биха се надявали победа на демократите на президентските избори в САЩ през 2028 г. да поднови безусловната помощ от САЩ за победата на Украйна. Ако види основателни причини да се страхува от това, руското правителство със сигурност ще се изкуши да нанесе превантивен удар. Още: Тръмп опитва да развали "брака по сметка" между Русия и Китай

При липса на мирно споразумение и при обстоятелства на многократна размяна на огън е много малко вероятно неутралните държави да бъдат убедени да изпратят мироопазващи сили. Това би направило избухването на нова война още по-вероятно. Възможно е също така при обстоятелства на нестабилно прекратяване на огъня и продължаващи сблъсъци администрацията на Зеленски да бъде насърчена да удължи военното положение и да продължи да отлага президентските избори. Това би намалило международната му легитимност и рискува нарастваща политическа нестабилност в Украйна.

Тъй като Украйна вече няма да е под военен натиск, ЕС и някои европейски правителства ще продължат да настояват за европейски мироопазващи сили в Украйна – нещо, което е абсолютно неприемливо за Русия и което би направило мирното споразумение невъзможно. 

Опасността за Украйна

Временното прекратяване на огъня без споразумение може да застраши европейската подкрепа за Украйна, тъй като тя вече няма да е под непосредствена заплаха. Тогава други лидери и гласоподавателите им ще бъдат изкушени да намалят или прекратят военната си помощ за Украйна. Тръмп несъмнено също ще бъде изкушен да направи това. Още: Каша от горчиви истини и брутални лъжи: Путинова рецепта от Полша за "миролюбци" срещу "войнолюбци"

Може би най-важното е, че при липса на мирно споразумение за Украйна ще бъде много по-трудно да започне икономическо възстановяване и да се въведат необходимите икономически, съдебни и административни реформи, ако страната иска да има шанс да влезе в ЕС.

Войната доведе до сериозни ограничения върху независимостта на медиите, свободата на словото и политическия плурализъм в Украйна. Укрепването на либералната демокрация в Украйна ще бъде невъзможно, ако страната остане на бойна позиция. В Русия продължаващото състояние на полузамразен конфликт също ще прикрие засиления авторитаризъм на администрацията на Путин.

Украинската икономическа реформа ще бъде също толкова невъзможна, ако икономиката бъде мобилизирана за война; частните инвеститори ще бъдат много по-малко склонни да вложат парите си в Украйна, ако считат, че има вероятност войната да се поднови. Конфискуваните от ЕС руски активи на стойност 300 милиарда долара ще останат блокирани или ще бъдат използвани едностранно от ЕС за плащане на възстановяването на Украйна, като по този начин ще бъде премахнат основният мотив Русия да се съгласи на компромисен мир. Още: Русия не воюва официално със САЩ, но Путин притиска Тръмп и на бойното поле

Ако руското правителство е право като казва, че прекратяването на огъня трябва да бъде предшествано от реален напредък в справянето с "първопричините" за войната, това, разбира се, не означава, че направените предложения от него, са основателни. Три от тях са напълно неприемливи, поне в първоначално заявения вид. 

Условията на Путин

Миналия юни Путин поиска като условие за прекратяване на огъня Украйна да се оттегли от територията, която все още държи в петте автономни района, които Русия анексира (Крим, Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област), а Украйна да намали числеността на армията си до ниво, на което тя не може да се надява да защити страната. Путин не е повторил тези искания в последните си изявления. От друга страна, той предложи Украйна да бъде поставена временно под външно, контролирано от ООН правителство, което ще бъде натоварено с преговорите за мирно споразумение. 

Всяко жизнеспособно мирно споразумение трябва да се основава на принципите: 1) линията на прекратяване на огъня трябва да се прокара там, където минава бойната линия; 2) всички ограничения върху украинските въоръжени сили и доставките на западно оръжие за Украйна трябва да се прилагат само за определени ограничени категории оръжия (например ракети с голям обсег); 3) изборът на украинско правителство трябва да бъде дело изцяло на самия украински народ.

Има два начина Русия да бъде заставена да приеме тези принципи и да направи компромис с максималистичните си искания. Първият е украинците със западна помощ да се бият с руската армия до безизходица. Това наистина е възможно. Руската армия напредна през последните месеци, макар и с изключително малки темпове. Ако руските войски не успеят да постигнат много по-голям напредък тази година, Москва вероятно ще бъде много по-склонна към компромис. Това обаче е много рискована стратегия за Украйна и нейните западни поддръжници. Предвид огромния дисбаланс в ресурсите между Украйна и Русия и очевидното изчерпване на украинските части откъм личен състав и оръжие, не може да се изключи възможността за крах на Украйна. Още: Глас от Германия: Сега всичко зависи от Путин, какво ще направи той?

Възможностите пред Тръмп

Другият плодотворен път към мир би бил администрацията на Тръмп в преговори с Русия временно да остави въпроса за Украйна настрана и вместо това да се концентрира върху изготвянето на всеобхватен набор от официални двустранни споразумения с Москва, в замяна тя да се откаже от максималистичните си искания към Украйна и да намали връзките си с Иран и Северна Корея.

Основата за първото от тези споразумения вече е налице, като изявленията на администрацията на Тръмп изключват членството на Украйна в НАТО. Това може да бъде разширено до гаранция на САЩ за липса на по-нататъшно разширяване на НАТО извън съществуващите граници на Алианса (въпреки че също така се гарантира, че разширяването на ЕС към съответните страни ще бъде отворено и никаква подкрепа от САЩ за каквито и да е войски от страните от НАТО в Украйна).

В съответствие с желанието на администрацията на Тръмп да намали военните ангажименти на САЩ в Европа, Вашингтон може да гарантира изтеглянето на американските войски от страните по границите на Русия в замяна на определени реципрочни изтегляния от страна на Русия. Ново междинно ракетно споразумение може да гарантира, че САЩ няма да осъществят плана си за разполагане на такива ракети в Германия, в замяна на Русия да изтегли своите ракети от Калининград и Беларус.

И двете страни биха могли да се споразумеят съвместно да предложат постоянен консултативен механизъм за европейската сигурност, евентуално включващ петте членки на Съвета за сигурност на ООН плюс Германия и всяка неутрална държава, която желае да предостави значителни мироопазващи сили в Украйна. Това би имало за цел да предотврати своевременно онзи вид непреднамерени кризи, които доведоха до Майдана в Украйна и руското нахлуване със сепаратисти през 2014 г. и войната в Грузия през 2008 г. Още: Точка нула: Стартовите позиции на Тръмп и Путин за мир в Украйна

Такива проектоспоразумения между САЩ и Русия, водещи от своя страна до проект за договор за мир в Украйна, биха могли да бъдат постигнати дори и без прякото участие на ЕС и Украйна. Разбира се, тяхното съгласие би било необходимо, за да стане мирното споразумение окончателно и официално. Украинското правителство по дефиниция ще трябва да се съгласи с условията за прекратяване на огъня и на всякакви гаранции за правата на малцинствата в Украйна. ЕС ще трябва да се съгласи да спре санкциите си срещу Русия и относно съдбата на руските активи, пише Responsible Statecraft.

Ако обаче САЩ и Русия вече са постигнали жизнеспособно споразумение помежду си, би било много трудно и много глупаво за Брюксел и Киев да го отхвърлят, освен ако не са готови да рискуват администрацията на Тръмп да изостави Украйна напълно.

Автор: Анатол Ливен

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес