Пилешко с хлор и говеждо с хормони: Защо никой не иска да купува от САЩ, въпреки призива на Тръмп

12 април 2025, 07:00 часа • 3433 | прочитания

Президентът на САЩ Доналд Тръмп иска други държави да внасят повече американско говеждо и пилешко месо. Само че редица страни от десетилетия ограничават вноса на тези продукти, тъй като те не отговарят на техните стандарти за безопасност на храните. Според Тръмп ограниченията върху вноса на американско говеждо месо в ЕС и Великобритания, както и забраната за износ на жив американски добитък към Аржентина били "ненаучно обосновани". Тръмп използва тези забрани за внос на американско месо като част от мотивите си за налагане на новите търговски мита, пише "Дойче веле".

Защо държавите не внасят говеждо от САЩ?

За Австралия и Аржентина ограниченията датират от 2003 година, когато в американски говеда е открита спонгиформна енцефалопатия по говедата (СЕГ). Това е заболяване, което засяга нервната система на едрия рогат добитък. То е по-известно и като болестта "луда крава". Хората могат да се заразят с болестта, когато ядат заразено месо. При тях тя е известно като болест на Кройцфелд-Якоб. В световен мащаб тя е причинила смъртта на общо 233 души след консумация на заразено месо.

Още: Падна ли Пекин в капана на Тръмп: Неясният изход от търговската война с последици и за Европа

Здравните власти на САЩ намалиха разпространението на СЕГ сред американския добитък достатъчно, за да бъде отменена забраната за износ на говеждо месо за Австралия през 2019 година. "Възможно е някои производители или компании в САЩ да имат усещането, че Австралия забранява американското говеждо месо, но такава забрана не съществува", казва Робин Олдърс, ветеринарен лекар в Австралийския национален университет.

Снимка: Getty images

Вносът от САЩ обаче все още е ограничен. За да бъде разрешено внасянето на американско говеждо месо в Австралия, американските говедовъди трябва да докажат, че добитъкът им е изцяло отгледан, развит и заклан в САЩ.

През 2018 година Аржентина отмени забраната си за внос на американски говежди продукти, но запази ограничението за внос на жив добитък, докато двете страни не финализират нов "санитарен сертификат".

Без хормони за ЕС и Великобритания

От 1989 година насам ЕС и Обединеното кралство ограничават вноса на говеждо месо от САЩ, тъй като американската говедовъдна индустрия понякога използва хормони на растежа, за да увеличи добива на месо и мляко. ЕС внася говеждо месо от САЩ, но само ако не е третирано с хормони.

Още: Какво му се върти в главата? Тръмп отлага митата, но нищо не е приключило

Забраната на ЕС, която се поддържа и от Обединеното кралство след Брекзит, се основава на собствена научна оценка, която показва, че ежедневният прием на хормони на растежа може да има отрицателно въздействие върху здравето, включително доказателства, че естрадиол 17ß може да причини туморни образувания.

Американската говедовъдна индустрия се противопостави на ограниченията на ЕС, като заяви, че тестовете за безопасност на храните в САЩ не показват риск за здравето на възрастните. "Европейската перспектива обаче е, че населението не се състои само от здрави възрастни, а и от бебета, деца, възрастни хора, хора с нарушен имунитет", казва Ерик Милстоун, експерт по политиките за храните в университета в Съсекс, Великобритания. По негови думи органите на ЕС са направили много по-всеобхватна оценка на риска от консумацията на третирано с хормони говеждо месо в сравнение с органите на САЩ.

Третираните с хлор пилета са забранени в Европа

САЩ също разкритикуваха забраните на ЕС за внос на американско птиче месо, третирано с хлор. Американските птицевъди мият птичето месо в хлорни разтвори, за да унищожат вредни бактерии като кампилобактер, който често причинява хранителни отравяния.

Още: Тръмп преметна и "Великолепната седморка": Обърка ли сметките на Безос, Мъск, Зукърбърг и сие?

Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) заяви, че е малко вероятно химическите вещества в птичето месо да представляват риск за здравето на потребителите. Въпреки това европейските органи изразяват загриженост, че изплакването на пилешкото месо с хлор в края на процеса на производство позволява понижаване на стандартите за хигиена и хуманно отношение към животните на по-ранните етапи.

Снимка: iStock

Милстоун допълва, че някои изследвания показват, че изплакването с хлор може да няма предвидения ефект на обеззаразяване на месото. "Хлорираната вода не е ефективен дезинфектант. Бактериите са останали и са опасни и заразни, но просто не са били открити", казва Милстоун. В резултат на това процентът на бактериалните хранителни отравяния в САЩ е значително по-висок, отколкото в Европейския съюз или Обединеното кралство, обяснява експертът.

Какво трябва да направят американските производители?

Засега методите на животновъдството в САЩ са или несъвместими, или твърде непрактични, за да отговорят на изискванията за безопасност на храните на експортните пазари.

Още: ЕС предлага на САЩ преговори за квотите на внос на говеждо

Австралия и Аржентина са отворени за внос на американско говеждо месо, но американските производители трябва да отговарят на техните регулаторни стандарти. За Обединеното кралство и ЕС пътят е по-труден, което ще изисква от американските производители да спрат да използват хормони на растежа при производството на говеждо месо и да прекратят практиката на измиване с хлор при птиците.

Данните от социологически проучвания сочат, че европейците са против допускането на американски месни продукти - според проучване от 2020 година 80% от британската общественост е против допускането на внос на хлорирано пилешко месо.

Източник: "Дойче веле"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес