Четири въпроса към държавата за магазините в пощите - нула конкретни идеи как ще работят

11 април 2025, 15:17 часа • 3081 | прочитания

Властта или няма конкретен план как да реализира идеята за държавни магазини в пощите, която бе заложена в Закона за държавния бюджет за 2025 г. по предложение на парламентарната група на "ДПС - Ново начало", или не иска да издава как тя ще бъде материализирана. Поне това се разбира от два писмени отговора на министъра на земеделието и храните Георги Тахов. Те са във връзка с логистиката и с обособяването на търговски площи в пощите, които да отговарят на необходимите санитарни изисквания, а отговорите са напълно идентични.

Още: Бюджетът на държавата: Милиарди дълг, пощенски магазини и още нещо (ВИДЕО)

Неудобни въпроси

Два различни въпроса от депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев са постъпили в Министерството на земеделието и храните (МЗХ), което ще е 100% собственик на планираните магазини за хранителни и други продукти от първа необходимост. Първият е къде ще бъдат разположени държавните магазини и как ще се подсигурят подходящи търговски площи, ако ще са в пощенски клонове. Също така - направена ли е оценка могат ли пощите да отговорят на изискванията за хранителни магазини (санитарни условия, склад, достъп за зареждане), както и ще се наложат ли ремонти на помещенията и откъде ще дойдат пари за тях? Вторият въпрос е как конкретно ще се осъществява снабдяването със стоки - има ли план за изграждане на изкупвателни пунктове, логистични центрове и транспорт, които да събират продукцията от българските производители и да я доставят навреме до магазините?

Още: "Ще се загробят едни държавни пари": Икономист за държавните магазини

И в двата случая отговорът е един и същ, като в него липсва ясна конкретика. Министър Тахов отвръща, че ще се създаде търговско дружество със 100% собственик на капитала МЗХ, като то "ще осъществява чрез вериги от магазини търговия с хранителни и други продукти от първа необходимост, приоритетно от български производители, с търговска надценка до 10 на сто".

Снимка: БГНЕС

Посочена е ал. 3 ог Параграф 37 в Преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., където пише, че Министерски съвет се задължава "в срок от един месец да предприеме всички необходими действия за учредяване на дружеството и неговото функциониране".

"Министерството на земеделието и храните ще спази всички законоустановени срокове и ще представи своята стратегия и план за реализиране на търговско дружество - ЕАД, което чрез вериги от магазини ще осъществява търговия с хранителни прозукти от първа необходимост", завършва отговорът (тук и тук).

Още: Болшевишки ходове: Иван Христанов за закона за надценките и магазините в пощите (ВИДЕО)

Спорната идея за държавни магазини в пощите

Предложението на парламентарната група, ръководена от санкционирания по "Магнитски" от САЩ и Великобритания Делян Пеевски, която влезе в Бюджет 2025, предвижда създаване на държавна фирма с капитал от 10 милиона лева. Собственик ще е МЗХ. Тя трябва да осигури дейността на бъдещите магазини в пощите, които ще продават храни и други стоки от първа необходимост с до 10% надценка.

Идеята срещна практически пълната критика на всички икономисти, но въпреки това ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и "ДПС - Ново начало" гласуваха "за" и я прокараха в бюджета.

Целта е да се пресече "спекулата на прекупвачите, веригите и картелите", пише в кратките мотиви. Засега няма оторизирана институция, която да е удостоверила наличие на спекула с цените и картели. Гласуването дойде паралелно с лансиране на правителствени мерки за ограничаване на цените на основни храни в супермаркетите. Те включват таван на надценки и квота за български продукти на частния пазар.

Снимка: БГНЕС

От два писмени отговора на министъра на икономиката Петър Дилов до Ивайло Мирчев се разбра, че държавата не знае дали магазините в пощите ще спазват лоялната конкуренция, нито дали обектите ще влязат в противоречие с европейското законодателство.

Още: Магазините в пощите: Министерство не знае дали те ще спазват лоялна конкуренция

На опасенията, че може да бъде изкривен пазарът и да има отлив на чуждестранни инвеститори, Дилов отговори: "Потенциалният ефект от дейността на държавното търговско дружество следва да бъде оценен от Комисията за защита на конкуренцията като независим специализиран държавен орган, който е оправомощен да установява нарушения на свободната конкуренция". Но държавата признава, че "не ни е известно да има съгласуване на предложението с КЗК относно правилата за конкуренция в ЕС".

Дали инициативата е съвместима със законодателството на ЕС и дали е искано становище от Европейската комисия относно допустимостта на подобен тип държавна помощ, също е въпрос на дневен ред. "Задължителните изисквания за търговия с хранителни и други продукти от първа необходимост приоритетно от български производители, които държавното дружество трябва да спазва, не се отнасят към останалите търговци на такива продукти. Въведеното ограничение за надценка от 10% се отнася за ценообразуването на стоките, продавани единствено от държавното търговско дружество, а всички останали търговци могат да определят свободно цените на продаваните от тях стоки", защитава текстовете министърът на икономиката.

Петър Дилов също така смята, че магазините в пощите няма да имат общо със свободното движение на стоки между държавите членки на ЕС.

Още: Държавните магазини на Пеевски: Противоречие с европейските закони - има ли и ще се намеси ли ЕК?

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес