Новините, че САЩ искат да изтеглят войските си от военното летище Ясионка в Полша, свариха Варшава напълно неподготвена. Базата са намира в близост до Жешов в югоизточната част на страната. Решението е част от по-мащабната стратегия за “оптимизиране на военните операции” на САЩ, посочват от Вашингтон. Американските войници ще бъдат преместени другаде в Полша.
По информация на американския канал NBC, обаче, плановете всъщност са други - Пентагонът обсъжда изтеглянето на 10 000 американски войници от Румъния и Полша, съобщават американски и европейски източници пред медията, цитирани от "Дойче веле".
Америка - гарант за полската сигурност
Още: Каша от горчиви истини и брутални лъжи: Путинова рецепта от Полша за "миролюбци" срещу "войнолюбци"
От падането на Желязната завеса през 1989 г. Полша гледа на САЩ като на гарант за своята сигурност. Членството в НАТО е основата за близките двустранни отношения между двете държави, които се ползват с подкрепата на всички политически сили в Полша. В началото на февруари новият министър на отбраната на САЩ Пийт Хегсет посети Варшава и увери поляците, че американското военно присъствие в страната няма да бъде намалявано. В момента в Полша са разположени около 10 000 американски военни.
Затова последните новини и слухове са тежък удар за Полша, която е външна граница на ЕС и съседка на Украйна – а това я излага особено силно на агресивната руска политика. Правителството в Полша обаче демонстрира кураж и се опитва да омаловажи последиците от решението на Вашингтон.
Премиерът на Полша Доналд Туск подчерта, че решението е взето още преди седмици, че Полша е била уведомена и се е съгласила. САЩ са уверили Туск, че американските войници ще останат в Полша и че това не означава намаляване на контингента на САЩ в страната, което не било предвидено нито за Полша, нито за Европа. Полското министерство на отбраната нарече решението “планирано предислоциране” на войските.
Снимка: Getty images
Още: САЩ изтеглят военните си от ключовия център в Полша, който подпомагаше Украйна
Полски източници съобщават, че логистичният хъб в Ясионка се защитава от германски противовъздушни системи “Пейтриът” и норвежки NASAMS от януари насам.
Президентът на страната Анджей Дуда също се опита да вдъхне увереност на хората. “Няма как да се водят разговори за изтегляне на американските войници”, заяви той и отправи обвинение към медиите, които съобщават за такива планове. Дуда е свързан с опозиционния национално-консервативен блок и е близък до администрацията на Тръмп. През март полският президент дори пътува до САЩ, за да се срещне с американския си колега.
Началникът на Съвета за национална сигурност на Полша ген. Дариуш Луковски обяви, че дейностите в базата в Ясионка няма да бъдат ограничени и предположи, че американското решение да изтеглят войските си оттам е свързано с икономически мотив. Американските военни са разположени в Ясионка от началото на 2022 година. Военното летище близо до Жешов е в непосредствена близост до украинската граница и се превърна в най-важния логистичен хъб за прехвърляне на западни оръжия към нападнатата държава. Близо 95% от военната помощ за Украйна е преминала през тази военна база.
Още: "Целта им е да продължат войната": Полша осъди най-новата вълна от руски удари по Украйна
Лош знак ли е това все пак?
Полските медии обаче не споделят оптимистичния тон на политиците. “Това е лош знак”, пише Бартош Вилински в “Газета Виборча”. “На корпоративен жаргон „оптимизация“ означава намаляване на разходите. Начело на Америка в момента са хора, които искат да превърнат държавата в корпорация. Режат с брадвата, а не със скалпела”. Вилински предупреждава, че американската политика по възпирането на Русия е пострадала много.
“Тръмп унищожава твърдата и меката сила на САЩ”, пише Богдан Хработа в “Жечпосполита”. “Това са лоши новини за Киев и добри за Москва, защото Кремъл вече е наясно, че новият американски президент ще създава проблеми и не е отговорен държавник”.
"Путин е благодарен за жеста"
Още: Чрез мигранти: Атаката на Путин срещу Европа се засилва през Полша (ВИДЕО)
Бившият полски външен министър Яцек Чапутович споделя тази оценка. “Това не е добра новина”, каза той пред полския телевизионен канал TVN24. “Решението на САЩ е необмислено. Трябваше да изчакат ситуацията с войната в Украйна да се промени. Така на практика отслабват Запада срещу Русия. И по мое мнение това е умишлено”.
На това решение трябва да се гледа като на промяна във външната политика на САЩ, каза още Чапутович. “Владимир Путин със сигурност е благодарен за този жест. Потвърждава се и нововъзникналото сътрудничество между Русия и САЩ”.
Снимка: Getty images
Президентските избори в Полша са на 18 май и американското решение играе роля и във вътрешната политика. “Трябва бием тревога”, каза бившият премиер Матеуш Моравецки от “Право и справедливост”. По думите му президентът на САЩ явно не е сигурен в отношенията си с правителството на Туск, което е “много лоша новина”.
“Разочарован съм, че правителството не предприе действия срещу това. Твърденията, че преместването на войските е било предвидено, са просто опит да спасят репутацията си”, каза Моравецки. “Дуда е изградил добри връзки с Америка, но за нещастие правителството на Туск не поиска да ги продължи. Последиците днес са видими”, смята политикът.