3D сканиране на "Титаник" разкрива сърцераздирателни улики за последните минути, преди да потъне (ВИДЕО)

13 април 2025, 08:00 часа • 5461 | прочитания

В студената мрачна тишина на близо четири километра под повърхността на Атлантическия океан останките на презокеанския лайнер „Титаник“ лежат необезпокоявани повече от век. Но сега, с помощта на роботи, наречени Ромео и Жулиета, и повече от 715 000 дълбоководни снимки, нов дигитален близнак отлепва слоевете от мистерия и митове около най-известното корабокрушение в света.

Благодарение на широкообхватно 3D сканиране – едно от най-големите усилия за подводно картографиране, предприемани някога – учените вече могат да се разходят виртуално из мястото на останките. Моделът улавя всеки нит, всеки клапан и всеки счупен илюминатор, което позволява на експертите да възстановят не само окончателното положение на кораба на морското дъно, но и историята на неговите последни моменти.

ОЩЕ: Смущаващи детайли за "Титаник": Ново откритие за последните часове на кораба

Новият модел е създаден от компанията за дълбоководни карти Magellan, която за първи път публикува резултатите си през 2022 г. Сега 3D изобразяването е представено в документален филм на National Geographic, озаглавен „Титаник: Дигитално възкресение“. 3D моделът съдържа 16 терабайта данни – еквивалентни на шест милиона електронни книги – и е точен до отделните болтове. Останките били заснети с удивителни детайли от два дистанционно управлявани дрона, които прекарали седмици, снимайки останките от всеки ъгъл.

„Титаник“ е последният оцелял очевидец на катастрофата и тя все още има истории за разказване“, казва Паркс Стивънсън, анализатор на „Титаник“.

Досега експедициите до потъналия лайнер включваха надничане през потопяеми прозорци или зърнест сонар. Цифровият модел променя всичко. Сега изследователите могат да изследват останките, сякаш се разхождат по морското дъно, без да нарушават крехките останки.

ОЩЕ: Откриха изгубена статуя на „Титаник“, но емблематичният нос на кораба се руши (СНИМКИ)

Откриха изгубена статуя на „Титаник“, но емблематичният нос на кораба се руши (СНИМКИ)

 

Героизъм в машинното отделение

Едно от най-натрапчивите разкрития на модела се крие дълбоко в корема на кораба: вдлъбнати котли, извити навътре, ясна индикация, че те все още са работили, когато корабът е потънал. Наблизо, на кърмата, има отворен вентил – доказателство, че парата продължава е продължавала да се изпуска, дори когато ледената вода е нахлула.

Този малък детайл разказва силна история.

Според Стивънсън инженерите са останали в котелното, подавайки въглища в пещите, дълго след удара с айсберга, поддържайки електричеството, така че да могат да се изпращат сигнали за бедствие и спасителните лодки да се пускат на светло вместо в хаос.

„Оставили са светлините и захранването да работят докрай, за да дадат време на екипажа да пусне спасителните лодки безопасно с малко светлина, вместо в абсолютна тъмнина“, казва Стивънсън пред BBC.

Никой от инженерите не оцелял. Но техните действия, запазени в назъбената стомана, може да са спасили стотици хора.

ОЩЕ: "100 пъти по-страшно": Потребители се ужасиха от това как всъщност може да е потънал "Титаник" (ВИДЕО)

Катастрофа в сантиметри

Отделна симулация, разработена в Университетския колеж в Лондон, добавя смразяващ слой към последните моменти на океанския лайнер. Използвайки чертежите на „Титаник“ заедно със суперкомпютърни модели на неговата скорост, посока и структура, учените симулирали момента на фаталния удар. Сблъсъкът с айсберга продължил малко повече от шест секунди. „Титаник“ е бил проектиран да оцелее с четири наводнени отделения. Айсбергът прерязал шест.

Симулацията разкрива, че много от пораженията не са по-големи от лист хартия A4, но позволявали на водата да се стича през част от корпуса.

„Разликата между потъването и непотъването на Титаник се свежда до фините граници на дупки с размерите на лист хартия“, казва Саймън Бенсън, преподавател по военноморска архитектура в университета в Нюкасъл. Тези пробиви са невидими в 3D модела, сега са заровени под гъста утайка. Но науката предполага, че „Титаник“ е бил сърцераздирателно близо до оцеляването.

Нова светлина върху старите въпроси

Счупен илюминатор на носа потвърждава разказите на оцелели за влизане на лед в каютите, докато анализът на отломките помогнал да се изясни моментът, в който корабът се е разпаднал. Популярният образ на „Титаник“, който леко се разделил на две, вероятно е неточен; вместо това корабът бил жестоко разкъсан наполовина, вероятно смачквайки първокласни кабини, където някои от най-богатите пътници търсели безопасност.

ОЩЕ: Изследователи създадоха първия 3D модел на потъналия "Титаник" (ВИДЕО)

Други артефакти също говорят много. Преместена шлюпбалка на спасителна лодка подкрепя свидетелството, че първият офицер Уилям Мърдок не е напуснал поста си, както се твърдеше. Вероятно е бил отнесен от морето, докато е помагал за спускането на спасителни лодки.

„Това е като местопрестъпление – казва Стивънсън. – Трябва да видите какви са доказателствата в контекста на това къде се намират.“

„Титаник“ век по-късно

„Титаник“ е обявен за непотопяем. Той е най-големият пътнически кораб в света, когато е пуснат на вода на 10 април 1912 г. Само четири дни по-късно той се удря в айсберг и потъва в рамките на три часа. Загиват над 1500 души. Само 700 оцеляват.

Сега, благодарение на модерните технологии, наследството на „Титаник“ е заснето в цифров формат. Тъй като части от останките продължават да се срутват от времето и корозията, моделът запазва кораба такъв, какъвто се е появил през 2022 г. – капсула на времето от метал, памет и морска катастрофа.

„Тя ни дава своите истории само по малко“, казва Стивънсън. „Всеки път тя ни кара да искаме още.“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес