Месо със срок на годност от 2016 г., което се влага в кебапчета и кюфтета: Експерт говори за нерегламентираните складове

14 април 2025, 12:07 часа • 12417 | прочитания

"Произвеждаме малко над 35% от свинското месо, което покрива нуждите на страната ни. Останалото е внос. Не искаме внос, искаме родно производство!"

Това каза пред БНР д-р Ангел Мавровски от Катедра "Генетика" на Тракийския университет в Стара Загора, споделяйки за голяма част от проблемите, които пред които са изправени българските производители на свинско месо. Мавровски е сред организаторите на международен форум, посветен на проблемите на свиневъдството, който ще събере учени, производители и представители на институциите.

Нерегламентираният внос 

Основният проблем пред разширяването на производството е регулацията на ценовите пазари, посочи Мавровски и акцентира върху нерегламентирания внос.

"Държавата, ако реши, има начини да спре и да регулира цените. Да не се продава под себестойност. Задължително трябва да има минимална изкупна цена за този сектор. Фуражите са на такава цена, че бизнесът е поставен на колене."

Производството на свинско месо е част от продоволствената ни сигурност, напомни експертът и предупреди - при затваряне на границите цената би отишла страшно много нагоре.

Мавровски апелира за завишен контрол върху складовете и обясни, че там са били разкривани "доста меса с изтекъл срок от 2016 г., които се влагат в кебапчета и кюфтета на пазара".

Интересно защо бе отменена ротацията на проверяващите. Част от схемите вече са се върнали на терен, коментира д-р Ангел Мавровски в предаването "Преди всички".

Друг сериозен проблем, който надвисва над Европа, е шапът – разпространението му е със скоростта на вятъра, отбеляза експертът и изказа сериозни опасения, че скоро може да засегне и нас.

"2011-а е последното огнище в България."

Според Мавровски е необходим абсолютен контрол на границата и контрол върху движението на животни.

"Държавата е абсолютно абдикирала от контрола върху личните стопанства. Именно оттам може да се случи разпространението на проблема."

Работи се по версия, че заболяването е пренесено от бежанци с определени храни. Въпрос на установяване от техните служби е, посочи експертът за огнището на шап в Германия.

След африканската чума по свинете бизнесът се възстанови, но това беше сериозен удар върху производството у нас, отчита д-р Мавровски.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес