Сърбия може да бъде възпрепятствана да се присъедини към Европейския съюз, ако нейният президент пътува до Русия следващия месец за парада на Владимир Путин по случай Деня на победата. Това съобщи британският The Telegraph. Според руските държавни медии Александър Вучич ще бъде един от чуждестранните високопоставени гости, които ще присъстват. Освен това той щял да предостави предостави военна техника за парада на 9 май, пише изданието. В отговор на това европейски служители предупредиха Вучич, че посещението му ще бъде нарушение на критериите за членство в блока и ще провали амбициите на страната му за членство в ЕС. Още: “Седи на четири стола“: ЕП поряза сръбското ръководство за членството в ЕС
Решенията имат своя цена
„Трябва да гарантираме, че те разбират, че някои решения имат своята цена“, заяви Йонатан Всевиов, генерален секретар на естонското министерство на външните работи. „Последицата е, че те няма да се присъединят към Европейския съюз. Руснаците работят усилено, за да накарат хората да присъстват. За нас това ще бъде важен лакмус. По принцип това, което наблюдаваме, е дали те са на наша страна или играят в другия отбор“, каза още той.
Ежегодният парад е въведен по времето на Съветския съюз, но е ентусиазиран по време на управлението на Путин. Още: Мелони се прегърна и с Вучич: Италия ще участва на Експо 2027 в Белград (ВИДЕО)
Калас е на същото мнение
Кая Калас, най-висшият дипломат на блока, заяви, че външните министри на ЕС са обсъдили на среща в понеделник участието на бъдещите държави членки в церемонията в Москва.
„Това, което също така беше обсъдено много ясно и казано от различни държави членки, е, че всяко участие в парадите или честванията на 9 май в Москва няма да бъде приемано с лека ръка от европейска страна, като се има предвид, че Русия наистина води пълномащабна война в Европа“, каза тя пред репортери след срещата.
Сърбия отдавна се опитва да поддържа отношения едновременно с Брюксел и Москва. Страната подаде молба за присъединяване към блока през 2009 г., а през 2012 г. стана кандидат член. Още: Кая Калас вижда Албания в ЕС до 2030 година (ВИДЕО)
В последните години има застой
През последните години разговорите за присъединяването на Сърбия бяха в застой заради очевидната ѝ подкрепа за незаконното нахлуване на Русия в Украйна. Белград отказа да приеме западните санкции срещу Русия в отговор на войната, които мнозинството от държавите - членки на ЕС, изискват като критерий за членство.
Русия притежава единствената сръбска петролна рафинерия и отказва да я продаде, което оставя западнобалканската държава зависима от Москва за икономическа стабилност. Още: NIS Petrol получи още 30 дни отсрочка за американските санкции
Кая Калас беше принудена да предупреди и други членове на ЕС да не присъстват на церемонията на Путин по случай Деня на победата, с която тази година се отбелязва 80-годишнината от разгрома на нацистка Германия във Втората световна война.
Словакия, страна от ЕС с тесни връзки с Москва, също е поканена на събитието следващия месец.