Сараите на Доган и източване на Държавния резерв: Стари връзки в нов контекст

14 април 2025, 12:00 часа • 4829 | прочитания

Фирма, свързана със собствеността върху т.нар. Боянски сарай на Ахмед Доган, се оказа, че присъства в присъдата по делото, по което бяха съдени директорите на Държавния резерв и ръководители на частни фирми, спомогнали за източване на хиляди тонове зърно от резерва през 2002-2003 г. Това заключение направиха от разследващия сайт BIRD.bg, като цитираха името на Кирилка Ангелова и нейната компания "Акома" ЕООД.

Проверка на Actualno.com в Търговския регистър откри три фирми със същото име, но с различен ЕИК. Тази, която е еднолична собственост на Кирилка Ангелова, обаче излиза на преден план заради голям брой медийни публикации през годините, които я свързват със сараите в столичния квартал "Бояна". Също така К.А. фигурира като свидетел в оправдателната присъда в делото за източване в Софийския апелативен съд от май 2023 г. Тя влиза в сила, след като прокуратурата оттегля касационния си протест пред Върховния касационен съд (ВКС) през ноември същата година.

Още: "Всички знаят, че живее там от 23 години": Обяснение защо на Доган му се полагат Сараите

Публикацията на BIRD.bg идва ден след като полицията нахлу в сараите на почетния председател на "Демокрация, права и свободи - ДПС" в "Бояна" след получени два сигнала - един от политическа партия и един от собственика на имота. Ставало дума за влизане с взлом в резиденцията, която Доган обитава от над 20 години - нещо, което влезлите там младежи от ДПС, отричат. Според тях вратите били отворени, а Ахмед Доган ги поканил за провеждане на втора част от заседанието на Националния съвет на Младежи-ДПС. Активистите на партията заявиха, че били изведени насила от полицаите, а някои заявиха, че били удряни и блъскани.

Още: МВР за акцията в сараите на Доган: Има сигнал от политическа партия, намерени са оръжия (ВИДЕО)

Снимка: БГНЕС

Разрази се истинска политическа буря - от ДПС-Доган обявиха, че ще преосмислят подкрепата си към правителството на Росен Желязков, а от СДВР заявиха, че в резиденцията били открити голям брой оръжия. Отново беше повдигнат въпросът законно ли Доган обитава имота. Собственик към момента е бившият министър Данаил Папазов, който е бивш съдружник на Ахмед Доган. В периода на разцеплението на ДПС почетният председател бе принуден да напусне обекта в София, след като се оказа, че няма собственост там, нито на резиденцията в "Росенец". Те са на фирмите "Делта епсилон" и "Хермес солар" на Папазов: Гонят Ахмед Доган от сараите в "Росенец" и "Бояна".

Източването на Държавния резерв и присъдите

През 2017 г. едно от най-продължителните дела - за източването на Държавния резерв - приключи на първа инстанция само с една ефективна присъда. За ръководене на организирана престъпна група, източила през 2002 -2003 година милиони от бюджета, Мирчо Петков беше осъден на три години затвор. Според обвинението чрез свързани фирми са източени десетки хиляди тонове пшеница за около 13 милиона лева, които не са били възстановени в резерва.

Останалите осем подсъдими, сред които и двама бивши шефове на Държавния резерв - Станислав Копаров и Васил Цоконов, получиха тригодишни условни присъди. Цоконов беше окончателно оправдан от ВКС през 2021 г., а три години по-късно осъди прокуратурата да му плати 200 хил. лв. обезщетение за неимуществени вреди от незаконно повдигане на обвинение. Софийският градски съд определи да получи десет пъти по-малка сума - 20 хил. лв.

На втора инстанция шестима подсъдими бяха признати за невинни.

Още: "Защо не обичам турците, защо мразя турците": ДПС скочи и на БНР

Снимка: Сараите в "Росенец", БГНЕС

През 2007 г., в ефира на Нова телевизия, ген. Димитър Димитров, бивш председател на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси”, изкара доклад на бизнесмена Мирчо Петков, написан като отчет пред негови руски съдружници. В него се говори за "милиони рушвети" и корумпиране на висши партийци, магистрати и министри. Изброени са имената на Ахмед Доган, Емел Етем, Румен Петков, бившия директор на "Лукойл България" Валентин Златев, покойния Георги Илиев, бизнесмена Гриша Ганчев и др., според Frognews.

Генерал Димитров твърдеше, че около Държавния резерв е имало обръч от 28 фирми, които били свързани с ДПС и с Мирчо Петков. Според него фирмите около ДПС "спечелили десетки милиони". Твърдеше, че Мирчо Петков е финансирал и изграждането на сараите в "Бояна".

Тук се появява Кирилка Ангелова

Дворецът се водел на името на Кирилка Ангелова, заяви тогава Димитров. Според публикация на вестник "Сега" от 2009 г. фирма "Акома" се е водела притежател на Боянския сарай. Разкритието се съдържа в едно от две писма на Националната агенция за приходите до парламентарната антикорупционна комисия тогава - депутатите искаха да знаят кой стои зад имотите и дали са плащани данъци.

Още: Кой е удобната управляваща опозиция? Журналист за Пеевски и мистиката на Сараите

Боянският сарай започва да се строи от фирма "Акома", която по онова време е собственост на Кирилка Ангелова. През 2004 г. данъчните установили, че фирмата дължи 1 млн. и 600 хил. лв. на хазната. Четири дни преди това да бъде оповестено публично, Ангелова е прехвърлила фирмата на Васил Мишев. Впоследствие обаче се оказало, че документите, с които е станало това, са фалшиви, твърдеше "Сега". Започнало е наказателно производство, но Мишев изчезнал. Към онзи момент вече сараят се водел на фирма "Делта епсилон" АД. Не се знае какво се е случило с делото за предполагаемите фалшифицирани документи.

Справка в Търговския регистър всъщност показва, че Васил Мишев е заличен като собственик на "Акома" ЕООД на 5 март 2010 г. Оттогава насам компанията е собственост на Кирилка Ангелова.

Според публикации в медиите Кирилка Ангелова е бивш изпълнителен директор на сдружение "Толерантност" на общините, ръководени от ДПС. Тя е била разпитвана в хода на следствените действия във връзка с парите, за които се твърди, че са източени от Държавния резерв.

Още: Нископлатен екшън: Журналист за случилото се в Боянските сараи

Пари и пшеница: следите

Снимка: Сараите в "Росенец", БГНЕС

К.А. се появява като свидетел по делото, става ясно от решението на Софийския апелативен съд. "Акома" ЕООД е спомената няколко пъти във връзка със сключване на договори, участие в търгове за Държавния резерв и др.

В частта за "Акома" ЕООД се споменава, че на 8 юли 2022 г. свидетел П., по разпореждане на Ц., наредил на свидетел Р. да изготви Анекс към Договор номер 233 от 30 април 2002 г., с който на „АКОМА“ ЕООД да се предоставят допълнително 5000 тона хлебна пшеница. Анексът минал съгласувателен режим от свидетел П. и от Ц., като бил подписан от К. и от свидетел К. А. После била изготвена заповед за предаване на тези 5000 тона пшеница на фирмата. Била поискана проверка на автентичността на банковата гаранция за „АКОМА“ ЕООД, но към датата на подписване на заповедта отговор от клона в Ботевград на конкретната банка не бил постъпил. Самото писмо също не стигнало до банката, установява съдът. Банкова гаранция с цитирания в съдебното дело номер не е издадена.

На 3 юни 2002 г. бил сключен Договор за продажба между „АКОМА“ ЕООД и „БГ СНАКС“ ООД с предмет прехвърляне правото на собственост на 5000 тона хлебна пшеница на цена от 167 лева на тон без ДДС. Цената следвало да се заплати на две части – 20% в момента на подписване на договора и 80% не по-късно от 20 юни 2002 г.

На 26 юни 2002 г. бил сключен втори Договор за продажба между двете търговски дружества с предмет – допълнително продадените от Държавния резерв на „АКОМА“ ЕООД количества пшеница на цена 167 лв. на тон без ДДС. „АКОМА“ ЕООД до 20 юни не получила по сметките си суми по двата договора, нито търсила плащане по тях, пише в мотивите на съда.

Още: Целта беше да арестуват Доган: ДПС обяснява за акцията в боянските сараи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес