Ендометриозата е хронично състояние, при което тъкан, подобна на маточната лигавица, расте извън матката. Това предизвиква възпаление, силна болка в таза, умора и стомашно-чревни проблеми, които могат да продължат с години. За повече от 190 милиона жени по света, живеещи с ендометриоза, месечната менструална болка е само началото.
Сред най-вбесяващите симптоми е това, което много жени наричат „ендокорем“ – постоянно подуване, което може да имитира дискомфорта на синдрома на раздразнените черва или дори бременност.
Ново изследване показва, че много жени експериментират с промени в храненето и отчитат добри резултати. Най-големите виновници, изглежда, са алкохолът, глутенът, млечните продукти и кофеинът. Захарта и преработените храни не остават по-назад.
ОЩЕ: Ендометриозата се среща при всяка десета жена
Диета и ендометриоза
Ендометриозата е сложно заболяване, което засяга приблизително една от десет жени в репродуктивна възраст. Въпреки че е толкова често срещано, то остава изключително трудно за диагностициране и лечение. Голяма част от проблема възниква, защото симптомите често се припокриват с други състояния, което води до объркване и забавяне на диагностиката, което може да продължи години. Нещо повече, настоящите лечения – предимно лекарства за потискане на хормоните или хирургия – не са ефективни за всички пациентки и често имат значителни странични ефекти.
Това кара милиони жени да се разочароват и да търсят алтернативи. Често тези жени в крайна сметка опитват различни диети, за да видят дали това се отразява на състоянието им. И така, това е най-голямото изследване до момента на ефектите от тези диети.
Какво са опитали жените и колко добри са били резултатите. Francesca Hearn-Yeates et al. / JAMA Network Open, 2025
За Франческа Хърн-Йейтс, водещ автор на изследването, идеята започва там, където започва повечето добра наука: изслушването на пациентките. Много пациентки съобщават, че търсят алтернативи. Социалните медии изобилстват от съвети и съвети относно премахването на глутена или млечните продукти в социалните медии, но не е имало широкомащабен опит да се разбере колко често срещани са тези стратегии и колко добре работят.
ОЩЕ: Аденомиоза: Как се различава от ендометриозата?
Заедно с група за защита на пациенти – Endo Warriors West Lothian – изследователският екип започнал глобално онлайн проучване. За малко под три месеца над 2850 жени отговорили, като 2388 участнички съобщили за потвърдена медицинска диагноза ендометриоза. Тяхната средна възраст е 35 години, въпреки че отговорите идват от хора на възраст от 16 до 71 години. Преобладаващото мнозинство – 97% – съобщават, че изпитват хронична болка в таза, а повече от 91% страдат от често подуване на корема.
Резултатите от анкетите били убедителни.
Повече от 83% от анкетираните са опитали поне една промяна в диетата за облекчаване на симптомите, а близо 59% са пробвали добавки. Сред тези, които са променили диетата си, две трети твърдят, че болката им е намаляла. Тези, които са използвали добавки, съобщават за 43% успех.
Вместо да се присъединят към сложни режими на хранене, повечето жени в изследването направили конкретни елиминации. Алкохолът бил най-често избягваният елемент и, изглежда, е ключов. От 1252 респондентки, които са го намалили или премахнали, 53% съобщават за облекчаване на болката. Алкохолът е следван от глутен и млечни продукти, всеки цитиран от над 1100 респондентки с близо 45% процента на подобрение. Намаляването на кофеина също се оказало популярно и ефективно.
ОЩЕ: Лекари в помощ на пациентите": Естроген зависими гинекологични заболявания
„Жените се нуждаят от всичко, което може да помогне с болката от ендометриозата. Това състояние е толкова недостатъчно проучено и има толкова много за откриване, но има все повече доказателства, че чревните бактерии могат да играят роля в симптомите и това обяснява защо много жени са експериментирали с промяна на диетите си и защо открихме, че това, изглежда, работи за много от тях“, казва Хърн-Йейтс пред The Guardian.
Сред добавките магнезият се очертава като най-широко използваният – и сред по-ефективните. От 812 респондентки, които са го приемали, 32% съобщават за облекчаване на болката. Известно е, че магнезият играе роля в мускулната релаксация и може да облекчи спазмите на матката.
Характеристики на 2388-те респонденти на изследването, които са попълнили повече от 80% от въпросите и са имали потвърдена диагноза ендометриоза. Francesca Hearn-Yeates et al. / JAMA Network Open, 2025
Други популярни добавки включват мултивитамини, пробиотици, витамин D и омега-3 мастни киселини. Билкови средства като куркума, мента и джинджифил също са включени в отговорите, макар и с различна степен на успех. Например само 13,7% от тези, които са приемали куркума, смятат, че тя им е помогнала.
Предпазлив анализ
И така, откъде хората черпят идеите си? Изследването е установило, че както социалните медии, така и здравните специалисти играят роля в предприемането на промени в диетата. Но пациентките често се обръщали към форуми за партньорска подкрепа и инфлуенсъри в Instagram, когато лекарите нямали ясни отговори.
ОЩЕ: Кои симптоми обикновено подсказват за ранна менопауза?
Това може да бъде нож с две остриета.
Социалните медии са пълни със съмнителни (и понякога направо опасни) съвети. Освен това проучването има значителни ограничения. Участниците са предимно от Европа, а проучването е било достъпно само на английски език и не е отчитало колко дълго е била изпробвана дадена диета или добавка и дали подобренията са продължили.
Но това е важна отправна точка.
За изследователите следващата стъпка е да разберат как различните храни могат да повлияят на основната биология на ендометриозата. Възможно ли е глутенът или млечните продукти например да влошат възпалението при някои жени, но не и при други, поради генетични или микробни различия? Има ли биомаркери, които биха могли да помогнат да се предскаже кой ще се възползва от конкретна интервенция? Какви интервенции предлагат устойчиви ползи? Това са въпросите, които трябва да бъдат разгледани по-нататък.
Проучването е публикувано в списанието JAMA Network Open.