Турция започва нова фаза в мащабните реставрации на почти 1500-годишната църква "Света София" в Истанбул, като се фокусира върху запазването на историческите куполи на паметника от заплахата от земетресения, предаде гръцкото издание Kathimerini. Инженерите са се фокусирали върху сеизмичната безопасност на "Света София", минаретата, главния купол и главните арки, особено заради "очаквано земетресение в Истанбул".
През 2023 г. земетресение с магнитуд 7,8 по скалата на Рихтер удари Южна Турция, разруши или повреди стотици хиляди сгради и причини смъртта на повече от 53 000 души. Въпреки че Истанбул не беше засегнат, опустошенията в Южна Турция засилиха страховете от подобно земетресение, като експерти се позоваха на близостта на града до разломите. ОЩЕ: Демонтират купола на "Света София" в Истанбул
Как ще бъде предпазена "Света София"?
Д-р Мехмет Селим Октен е строителен инженер от университета Мимар Синан и член на научния съвет, който наблюдава ремонтите на "Света София". Той разказа, че предстои да започне „нова фаза“ на работа, която той описва като най-значимата интервенция от над 150 години и в цялата дълга история на структурата.
.„Полагаме интензивни усилия за реставрация на "Света София" и околните структури в продължение на три години“, каза той.
Очаква се новомонтиран строителен кулокран на източната фасада да улесни усилията чрез транспортиране на материали, ускорявайки ремонта, Длъжностни лица казват, че проектът ще включва укрепване на главния купол и половин куполи на Света София, подмяна на износените оловни покрития и надграждане на стоманената рамка, докато богослужението продължава непрекъснато в джамията.
Tarihe sahip çıkıyoruz, Ayasofya’yı geleceğe taşıyoruz! 🕌
— Mehmet Nuri Ersoy (@MehmetNuriErsoy) April 14, 2025
1486 yıllık Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nde, ibadete ara vermeden restorasyon ve güçlendirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmaların bir kısmını tamamladık, kalan bölümleri ise dikkatle yürütüyoruz.
Bu süreçte,… pic.twitter.com/YIcwaN2eW6
„На източната фасада ще бъде монтиран кулокран и след това ще покрием горната част на тази уникална конструкция със защитна рамкова система“, каза той. „По този начин можем да работим по-безопасно и да изследваме академично слоевете на сградата, включително щетите, претърпени от пожари и земетресения през 10-ти и 14-ти век". ОЩЕ: Турция ще таксува входа за "Света София" в Истанбул