Президентът на САЩ Доналд Тръмп се хвали, че е кралят на сделките. Това от своя страна го кара да играе шефа в телевизионното шоу The Apprentice (Стажантът) и това се превръща в негова визитна картичка, за да стане два пъти президент на Съединените щати. Поне това е мнението на мъжете, които горчиво съжаляват, че са довели до върха на Тръмп. Никой не може да му отнеме изборните успехи. Два пъти е избиран за президент на Съединените щати, последият път с мнозинство от гласовете на избирателите навсякъде. Остават въпроси относно качеството на неговите сделки след икономическите щети, нанесени по целия свят от неговите митнически планове, последвани бързо от частичното му спиране на някои мита. Още: Кой ще плати цената за митата на Тръмп?
Колко сделки сключи Доналд Тръмп?
Той е добър в ролята на големия мъж пред камерите, но колко добър сключващ сделки е Доналд Тръмп? И знаейки какво научиха след последните 10 дни, как трябва да преговарят с него 75-те нации, които според Тръмп се редят на опашка "да ме целунат по задника"?
Още: Тръмп приклекна с някои мита за Китай заради iPhone, Apple и Nvidia
Решението на Тръмп да не прилага големите "реципрочни" мита, които обяви срещу страни по света, донесе облекчение. Най-близките му съветници настояват, че влакчето в увеселителен парк, което той наложи на пазарите, е част от хитър план. Намаляването на митата на Тръмп, публикувано в неговата платформа Truth Social, беше супер ход в очите на американския министър на търговията Хауърд Лубник, който казваше на света, че "няма отлагане, те определено ще останат на мястото си дни и седмици".
По тази логика наистина големите мита срещу отделни големи износители за САЩ бяха премахнати, но общото мито от 10% беше оставено в сила. Тази структурна промяна е жизненоважна за истинските вярващи в плана на Тръмп да накара американците да плащат данъци чрез това, което купуват, а не чрез печалбите си. Проблемът е, че Тръмп мигна първи и сякаш намекна, че митническите заплахи са само средство за постигане на нов идеал за "свободна търговия". Точно както с плановете си за Украйна, той направи отстъпки предварително на хората, срещу които преговаря - руския диктатор Владимир Путин в случая с неговия "мирен план" - без да получи нищо в замяна.
Още: С митата за Китай Тръмп съсипва военната си мечта от шесто поколение
Пазарите, особено пазарите на държавни облигации, показаха, че този президент няма мускулите да наложи волята си независимо от това. Търговските партньори, които се редят на опашка за преговори, може да са готови да ласкаят, но те ще се стремят да преговарят надолу от по-ниската базова линия, която той призна. Например, Обединеното кралство и Европейският съюз ще търсят по-ниски мита за техните автомобили, стомана и желязо, от които САЩ се нуждаят и които американският "ръждив пояс" (индустриалните щати) няма да може да замени скоро.
Още: Фон дер Лайен заплаши с допълнителни налози американските технологични гиганти
Сега Тръмп и поддръжниците му се опитват да запазят физиономия, като предполагат, че всичките му ходове всъщност са били за конфронтация с Китай. Към момента на писане митата срещу единствения реален глобален противник на САЩ по отношение на търговията и военната мощ вече са достигнали невероятните 145%. След като беше заплашен от САЩ, останалият свят едва ли ще се присъедини към Америка в търговска война срещу Китай. Не е техен проблем. Тръмп показа, че близките страни като Виетнам нямат какво да спечелят от него. Вместо това той даде на Китай шанса да се представи като защитник на международните търговски правила, въпреки потисническата и антидемократична политика, която Пекин води.
Още: Ще си стиснат ли ръцете САЩ и Иран за ядрената сделка?
Китай намали значително търговската си зависимост от САЩ през последните години и неговото правителство не се отчита пред избирателите. Доналд Тръмп може да открие, че САЩ нямат лостовете за влияние срещу Китай, които смятат, че имат. Опасността е, че за да се представя за сключващ сделки, той отново прави отстъпки, които не би трябвало, като например да продаде Тайван.
Доналд Тръмп беше принуден да отмени основните си тарифни ходове само поради пазарни сили извън неговия контрол. Той беше дестабилизирал цялата икономика на САЩ. Сега демократите настояват за разследване на възможна търговия с вътрешна информация от страна на Тръмп и неговите сътрудници - въпреки че е малко вероятно те да стигнат много далеч в Америка на Тръмп. Това може би е ключът към сключването на сделка с Доналд Тръмп - както британското правителство изглежда е сключило. Нормалните правила за държавно майсторство или честност не се прилагат.
Той не се интересува от заложените важни въпроси и дори не ги разбира. Те са периферни за сделката, която иска да сключи. Изкуството е да се уверите, че има "положителна страна" лично за него във всяка сделка. Парите и гротескното ласкателство са приемливи форми на почит към този президент.
Още: Тръмп притисна Путин за войната и се самопохвали: Справяме се много добре с митата
Източник: Sky News