Кметовете на общините носят отговорност за управлението на предоставените им по реда на Наредбата средства за упражняването на контрол по сключените договори за обществен превоз на пътници и за спазването на бюджетната дисциплина в съответствие със Закона за публичните финанси. В правомощията на всеки кмет е да определя размера на възнагражденията и финансирането на разходите, както и финансовото управление на средствата на ръководените общински дружества и дейностите в тях. Това се казва в позиция, изпратена до медиите на Министерството на финансите (МФ) относно протеста на работещите в градския транспорт с искане за по-голямо увеличение на заплатите.
ОЩЕ: Ще бъдат ли изпълнени исканията на транспортните работници? Столична община отговори
От финансовото ведомство обясниха, че те финансират дейности, определени в Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година, Закона за автомобилните превози и Наредбата за условията и реда за предоставяне на средства за компенсации и субсидии, а не заплати на служители в общински и частни дружества.
Държавата е дала повече пари
В позицията на МФ се припомня и че в Закона за държавния бюджет за 2025 г., приет от Народното събрание през месец март, разчетените общо средства за субсидии и компенсации са в размер на 522,3 млн. лв., като е осигурен ръст от 106,5 млн. лв. спрямо 2024 г.
В това число за субсидии за Столична община за вътрешноградски транспорт са осигурени 106 млн. лв. или ръст от 17 млн. лв. спрямо 2024 г. За субсидии за превоз на пътници по нерентабилни автобусни линии, за всички останали общини без Столична община, във вътрешноградския и транспорта в планински и други райони са осигурени 122 млн. лв. или ръст от 23 млн. лв. спрямо 2024 г. За компенсации на намалените цени за пътуване за всички общини, в т.ч. за транспорт на деца и ученици са осигурени 294,3 млн. лв., което представлява ръст от 66,5 млн. лв. спрямо ЗДБРБ за 2024 г.
ОЩЕ: Хаос и блокади на ключови кръстовища в София: Транспортните работници искат по-високи заплати
„В допълнение, с разпоредбата на чл. 91 ал. 2 от ЗДБРБ за 2025 г. е предвидена възможността неусвоените към 31 декември 2024 г. средства по бюджетите на общините за финансиране на държавните дейности, с изключение на тези във функция „Образование“, да се разходват по решение на общинския съвет за делегираните от държавата дейности във всички функции, ако това не противоречи на условията, определени в нормативния акт, с който са одобрени. По отчетни данни към 31.12.2024 г. само за Столична община са отчетени общо налични средства в размер на 283,6 млн. лв.“, обясняват още от финансовото министерство.