САЩ и Китай: как ще продължи сагата с митата?

14 април 2025, 10:46 часа • 955 | прочитания

Някои електронни устройства като смартфони и компютри ще бъдат освободени от увеличаването на митата, според меморандум, издаден от американския президент Доналд Тръмп в петък, 11 април. Това изключение засяга около 20 продукта, включително харддискове, полупроводници и плоски екрани, и обхваща и китайските продукти, за които бяха въведени особено високи нови мита. 

Така администрацията на Тръмп очевидно реагира на опасенията, че новите мита могат да оскъпят значително смартфоните, компютрите и други електронни устройства за потребителите в САЩ. Много от тези продукти се произвеждат в Китай.

Малко преди това - в сряда, 9 април - Тръмп обяви пауза за повечето от обявените мита от 90 дни, но не и за Китай. Дотук увеличенията, които Тръмп наложи на китайските стоки, възлизат общо на допълнителни 145 процента. Пекин реагира на последния скок на американските мита с контрамита от допълнителни 125 процента. 

Още: Оценка: Русия ще остане без пари за война. Китай е пратил свои военни да "почерпят опит" в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Напоследък Китай разшири допълнително санкциите срещу американските предприятия и ограничи още повече износа на редки метали и критични суровини, припомня германската обществена телевизия АРД. Но този път китайското правителство не обяви други мерки, освен ръста в митата.

Китай: Митата ще влязат като "виц в историята"

Още преди да стане ясно, че САЩ ще направят изключение при митата за електронни устройства, говорителят на външното министерство Лин Иян за пореден път подчерта, че Китай няма да се поддаде на натиска. Търговското министерство в Пекин определи американските мита като "ненорамлно високи без практическо икономическо значение". Митата щели да влязат като "виц в историята".

И двете страни дадоха ясно да се разбере, че не виждат смисъл в по-нататъшни увеличения на митата. Но и последните допълнения от далеч над 100 процента, които остават в сила за доста стоки, ще имат негативно влияние върху търговията, смятат експерти, тъй като цените на вноса от другата държава са скочили двойно, дори и повече.

Още: Бъди мъж, отиди в Украйна! С какви видеа Русия вербува китайци

Последиците вече се усещат

Ефектът от увеличенията вече е факт, изтъква АРД. Автомобилите, които се произвеждат в САЩ за китайския пазар, в Китай вече частично не могат да се поръчат - като например моделите на "Тесла" S и X. Китайските потребители вероятно ще трябва да се пренасочат към електромобили, произведени в Китай. "Тесла" също има завод в страната.

Що се отнася до селскостопанските продукти, които съставляват голямата част от вноса от САЩ, Китай сигурно ще се преориентира към други държави. По време на първия мандат на Тръмп страната вече създаде алтернативни вериги за доставки и например внася соя от Бразилия. Тръмп и тогава наложи наказателни мита срещу Китай, припомня германската обществено-правна медия.

Китай обаче изнася много повече за САЩ, отколкото за други държави. Затова според икономическия анализатор Ник Маро, цитиран от АРД, за САЩ ще е много по-трудно да намерят алтернативи.

Още: Милиони китайци с тегло под 50 кг са помолени да си останат вкъщи (ВИДЕА)

Много от това, което Китай произвежда, не би могло да бъде намерено никъде другаде и не се произвежда и в САЩ, посочва Маро. Това принуждава много вносители да продължат да купуват от Китай. "В краткосрочен план това ще доведе до по-високи цени. В средно- и дългосрочен план САЩ ще се опитат да диверсифицират и да търсят други източници", прогнозира анализаторът.

Митата няма да стимулират производството в САЩ

Въпреки че Белият дом изключи сега електронните устройства от митата, включително и произвежданите в Китай, администрацията на Тръмп продължава да подчертава, че американските компании трябва да бъдат насърчавани да преместят производството си в САЩ. "Президентът Тръмп даде ясно да се разбере, че Америка не може да разчита на Китай при производството на важни технологии като полупроводници, чипове, смартфони и лаптопи", заяви Карълай Ливит, прессекретарка на Тръмп.

Според анализатора Ник Маро обаче е нереалистично САЩ да започнат да произвеждат сами много от стоките, които се внасят от Китай. От една страна разходите за производство в САЩ са много високи. От друга - става и дума за работа, която много американци не биха искали да вършат. Затова анализаторът не вярва, че митата ще превърнат САЩ в производствена площадка.

Примерът с технологичната компания Apple ясно показва за какво става въпрос: американската компания произвежда 80% от своите iPad-и и над половината от компютрите си в Китай, което означава, че би била силно засегната от митата. Вероятно сега в Apple са доста доволни от освобождаването на електронните устройства от увеличението на митата.

Що се отнася до другите видове стоки, китайските търговци сега ще се опитат да намерят пътища до САЩ през съседните страни, пише АРД. Освен това обезценяването на китайската валута ще подпомогне производителите в Китай да запазят своята конкурентоспособност.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес