Огромни приходи в бюджета на Германия от чуждестранните студенти. Защо е така?

03 април 2025, 13:11 часа • 782 | прочитания

Чуждестранните студенти в Германия внасят милиарди евро в държавната хазна и помагат за стимулиране на икономическия растеж, показва ново проучване на Института за германската икономика (IW). Учените от Кьолн са изчислили, че ако онези 79 000 чуждестранни студенти, започнали обучението си в Германия през 2022 г., останат в страната, те ще платят почти 15,5 млрд. евро повече данъци и осигуровки, отколкото са получили като облаги от държавата, пише "Дойче веле".

Според Джойбрато Мукерджи, президент на Германската служба за академичен обмен (DAAD), която е възложила проучването, „чуждите студенти са ценност за нашата страна в много отношения - не само в академичен, но и в икономически план“. Германия се радва на „добър процент на оставащи в страната чуждестранни студенти“: Според проучване на ОИСР от 2022 г. почти половината (около 45%) от онези, които са дошли в Германия със студентска виза през 2010 г., са останали в Германия и 10 години по-късно. Дотогава те вече са покрили повече от разходите за образованието си: от IW са изчислили, че разходите за обучение на студентите се покриват от техните данъци и социалноосигурителни вноски, ако 40% от тях останат в Германия три години след приключване на обучението си.

Защо студентите харесват Германия?

Може да има много причини чуждестранните студенти да идват в Германия, но една от тях е била решаваща за Юнис Ебайд, софтуерен програмист, който през 2021 г. пристига в Инголщат, за да завърши магистърска степен по автомобилно инженерство в Техническия университет по приложни науки (THI) в баварския град. Обучението му там е било на английски език. „Първият ми вариант бяха англоезичните страни, но там е много, много скъпо. Германия беше най-достъпната възможност“, казва 28-годишният мъж пред ДВ. Това е така, защото почти всички висши учебни заведения в Германия не събират такси за обучение, включително от чуждестранните студенти. В Германия от десетилетия има безплатно висше образование, което сега функционира като стимул за привличане на квалифицирана работна ръка в страната.

Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки

„Плащаме само държавни семестриални такси, които в моя университет бяха 60 евро на семестър - това е по-евтино в сравнение с университета в Египет“, казва Ебайд. Инголщат има и други предимства – там е централата на автомобилния гигант Ауди, който финансира голяма част от изследванията на THI, добавя той.

Работещи студенти

Но разходите за живот в Бавария са многократно по-високи, отколкото в Египет. Затова Ебаид си е намерил работа на непълен работен ден като софтуерен програмист в Мюнхен, за което му е помогнал университетът.

Това е и един от изненадващите изводи от изследването – че чуждестранните студенти допринасят за развитието на страната още по време на следването си, тъй като голяма част от тях си намират работа, казва Видо Гайс-Тьоне, старши икономист в Института за германската икономика.

Трудната част обаче е преходът след завършването. Работните места на непълно работно време, за които университетите могат да посредничат, са само за студенти. След като се дипломират, чуждестранните студенти излизат на пазара на труда, а в момента германската автомобилна индустрия преминава през тежък период: Ауди и Фолксваген, например, сега съкращават работници. В тази връзка Ебайд казва, че познава бивши състуденти, които вече повече от година си търсят безуспешно работа.

Още: "Целият свят гледа към Германия": Първите ходове на Мерц

Ще остане ли в Германия?

Институтът за германска икономика обръща внимание на това, че от около 10 години Германия се опитва да създаде правна рамка, която да окуражава чуждестранните студенти да останат в страната и след завършване на следването си. „В англосаксонския свят не навсякъде стремежът е чуждестранните студенти да остават. В някои страни даже има правни пречки за това“, посочва Гайс-Тьоне.

Докато в някои други страни на чуждестранните студенти може би се гледа предимно като на източник на допълнителни приходи за университетите, индустрията в Германия явно вижда в тях най-вече места, откъдето си набира персонал. Ебайд знае това от личен опит: „Според мен тази система е много добра. В моя университет се провеждат семинари за това как да напишете автобиографията си, как да се представите добре на интервюта за работа, как да стъпите на германския трудов пазар. Освен това веднъж годишно в университетите се организират панаири за професионална реализация, на които студентите се срещат с потенциални работодатели“, казва египтянинът.

Снимка: iStock

Проблемът с немския език

Ебайд разкрива, че винаги е искал да остане в Германия след следването си. Но предвид сегашните икономически трудности в страната той мисли и за други държави. „Основният проблем е, че големите компании губят пари, затова затварят много проекти и уволняват много хора“, казва той. Освен това казва, че най-големият му проблем в Германия е липсата на достатъчно толерантност по отношение на езика. „В някои държавни служби информацията е достъпна само на немски език и въпреки че хората там владеят и английски, те предпочитат да говорят само на немски. Това е нещо, което може да се подобри“, каза той. „Ако владеех по-добре немски език, животът ми щеше да е много по-лесен“, казва той. „В толкова много компании ми отказаха, защото работният език беше немски.

Още: Доналд Тръмп заплаши студенти с арест и изключване, ако протестират

Целенасоченото насърчаване на имиграцията е една от препоръките в изследването на IW за по-добрата интеграция на завършващите висшето си образование в Германия чужденци. Образованието на хора от цял свят е от полза за Германия, включително и защото разширява интернационалната общност в академичните среди, казват още от Института за германската икономика.

Източник: "Дойче веле"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес