"Петьо Еврото поема нещата": Съдът върна на Златанови завзетата от "Осемте джуджета" фирма

24 април 2025, 13:26 часа • 1853 | прочитания

Кръгът "Осемте джуджета", свързван с издирвания бивш следовател Петьо Петров - Еврото, е придобил контрол над фирмата "Изамет 1991", собственост на Явор Златанов и баща му Илия Златанов, чрез подмяна на управлението и собствеността ѝ. Това става ясно от публикация на Lex.bg. Върховният касационен съд окончателно е потвърдил решението на Софийския апелативен съд, с което промените във фирмата са обявени за нищожни.

Така съдебният спор приключва с потвърждение, че действията по прехвърляне на компанията са били незаконни, а начело на дружеството неправомерно е бил поставен Кристиян Христов – човек, сочен за близък до Петьо Еврото.

Хронологията

Припомняме, че Златанов е собственикът на най-голямата фирма за асансьори и у нас - "Изамет". Той е и главният участник в разследването на журналиста Николай Стайков от Антикорупционния фонд (АКФ), озаглавено "Осемте джуджета". Още: Сарафов не казва какво е установила проверката на делата по казуса "Осемте джуджета"

В двете части на разследването Златанов разказа пред камера за опита на членове на семейството му да завземат бизнеса, за което той подава сигнали до институциите, но без резултат. Впоследствие му е "препоръчана" помощ, зад която, оказва се, стои бившият столичен следовател - Петьо Еврото. След като той се "поема нещата", Златанов подава нов сигнал и този път прокуратурата се намесва. Следват арести, акция, обвинения за "организирана престъпна група", изземване на злато и пари и т.н.

В замяна обаче, твърди Златанов пред АКФ, той трябва да подпише запис на заповед на жената на Еврото и трябва да прехвърли - първоначално - половината си бизнес. По-късно му бил поискан целият бизнес, получавал заплахи. Бизнесменът твърди още, че му е било обещано да получи иззетото злато. А то е било "освободено", но не му е дадено, в Специализираната прокуратура. Още: Обрат по "Осемте джуджета": Делото пак е в ход, замесените прокурори може да не излязат чисти

Развръзката

През 2023 г. Софийският градски съд приема за доказани исковете на Явор Златанов, с които той оспорва легитимността на Общото събрание, на което Христов е приет за съдружник. Златанов свидетелства, че е бил задържан и насилствено принуден да подпише съгласие за включването на Христов във фирмата, докато се е намирал в болница за спешна хемодиализа. Подписът е поставен под заплаха за живота му.

Съдебната проверка показва, че въпросното Общо събрание на съдружниците на "Изамет", формално проведено на 23 март 2020 г., всъщност не се е състояло. Според Лекс, съдът приема, че "доказателствената сила на нотариалното удостоверяване на съдържанието на протокола е категорично опровергана".

В протокола от фиктивното събрание фигурират ключови промени: приемане на Христов за съдружник, увеличение на капитала от 5000 на 6000 лв., ново разпределение на дяловете и освобождаване на Златанови от управленските им функции, като управлението е поверено на Христов. По документи, Христов получава пълномощия да сключва сделки от името на фирмата без одобрението на останалите съдружници, както и да участва в други дружества със сходен предмет на дейност. Още: Магистрати излизали разревани от срещи с Петьо Еврото, заплашвал ги с несъществуващи компромати

Кристиян Христов беше арестуван от служители на ГДБОП пред сградата на БТА малко преди да даде пресконференция по темата "Осемте джуджета".

Виновни? Няма!

След като Иван Гешев е отстранен от длъжност, временно изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов нарежда цялостна проверка на всички досъдебни производства по случая. От прокуратурата съобщават, че още преди три години е било установено от ВКП, че наблюдаващите прокурори са допуснали "груби закононарушения" по две от делата, свързани с групата. Още: Бившата жена на Петьо Еврото го "разпозна" - проговори за срещи с българския европрокурор

Тези констатации са били изпратени на Гешев, включително и подробности за връщане на злато и пари като веществени доказателства, без последствия за отговорните лица. 

През 2023 г. обвинения за участие в укриване на златото и вещни престъпления са повдигнати на Петьо Петров, Любена Павлова и прокурор Дилян Деянов. Обвинението срещу Деянов по-късно е отменено заради липса на доказателства, докато обвинението срещу Петров остава в сила, но е повдигнато задочно, тъй като той се укрива.

Обвинението срещу Павлова също отпада, а по делото за документна измама единственият подсъдим остава Петров. Процесът обаче не е започнал по същество. 

През есента на 2023 г. обвинение за длъжностно престъпление получава и прокурор Константин Сулев. Според прокуратурата, той не е изпълнил служебните си задължения с цел да защити бившия главен прокурор Иван Гешев и да навреди на Петров и Христов. Въпреки че съдът първоначално прекратява делото срещу Сулев, след обжалвания се стига до процес, по който Христов е свидетел. Още: МВР предупредило Петьо Еврото да бяга? Министър цитира преписка, която според BIRD води до Сарафов

В началото на април 2025 г. става ясно, че Софийската градска прокуратура е прекратила основното досъдебно производство по казуса. Прокурор Йордан Петров, който води и други ключови дела, е мотивирал прекратяването с над 50-странично постановление. Документът все още подлежи на проверка от Софийската апелативна прокуратура.

Производството е било образувано през 2023 г. с цел да се провери дали Петьо Петров е изнудвал магистрати и е извършвал подкупи чрез незаконни записи. Според бившата му съпруга Любена Павлова, той е използвал записи, за да оказва натиск върху съдии и прокурори и да влияе на дела.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес