В отворено писмо: "Грийнпийс"–България заедно с проф. Христо Пимпирев и други български учени призовават за защита на Световния океан

24 април 2025, 13:49 часа • 440 | прочитания

Полярният изследовател проф. Христо Пимпирев, деканът на Биологически факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ доц. дбн Любен Загорчев, хидробиологът д-р Стефания Клайн и др. се включиха в отворено писмо, което беше внесено от „Грийнпийс“– България в Министерство на външните работи и Министерство на околната среда в подкрепа на Океанското споразумение.

Как дълбочинните океански течения регулират климата на планетата

Ратификацията

В него природозащитниците и учените настояват държавата ни да ратифицира Международния договор за океаните, който за първи път ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници. По този начин България ще стане една от 60-те държави, постигнали заедно тази историческа победа за опазването на околната среда, а ако 60 държави ратифицират Океанското споразумение, то ще влезе в сила по цял свят. Освен това ратификацията му ще засили международния научен авторитет на България, особено по отношение на полярните и океанските изследвания.

Още: Звучите модерно, но заблуждавате: "Грийнпийс" изнесе урок на кабинета какво е енергийна общност

„Откритите морета, които са обект на Океанското споразумение, обхващат половината от площта на Земята и случващото се там влияе пряко на живота на цялата планета. Тези води в момента са застрашени от свръхексплоатация и замърсяване, a Океанското споразумение ще даде шанс те да бъдат опазени“, заяви Мартин Томов от „Грийнпийс“ – България.

Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето

Защита на биоразнообразието

Това е първото правно обвързващо международно споразумение за защита на биоразнообразието в открито море и е исторически момент в защитата на природата – досега никога не е съществувал единен механизъм за защита извън националните граници. „Нашата държава е сред първите, подписали този ключов международен документ, но все още не е извършила практическите действия по приемането му в законодателството си – така наречената ратификация. Ако 60 държави го сторят, Споразумението ще влезе в сила по цял свят“, поясни Мартин Томов от „Грийнпийс“ – България.

Още: Ще засегне всички. Описаха механизма на обедняване заради глобалното затопляне

От години научната общност алармира за необходимостта от предприемането на своевременни политически действия, за да се гарантира защитата и възстановяването на морските екосистеми в световен мащаб. Споразумението насърчава научното сътрудничество и споделянето на данни в цялата световна научна общност, както и устойчивото отношение към океанските и морските екосистеми. Ратификацията му ще засили международния научен авторитет на България, особено по отношение на полярните и океанските изследвания.

Заедно с отвореното писмо „Грийнпийс“ – България има и отворена петиция, към която всеки български гражданин може да се присъедини.

Ключово арктическо течение е напът да изчезне. Какви ще са последиците

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес