Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)

24 април 2025, 14:13 часа • 579 | прочитания

Горите са важна част от екосистемата на Земята. Те имат незаменими и уникални функции, свързани с екологията, социалния живот и икономиката и затова е от изключителна важност да бъдат поддържани в добро здравословно състояние. В страната ни те заемат 39% от територията. Но експертите алармират, че през последните години се наблюдава тяхното трайно застаряване.

Турция е на челно място в Европа и света по залесяване

Застаряване на горите 

"Към днешна дата се наблюдава трайно застаряване на горите. Те са основно издънкови (близо 48%) и иглолистни култури, които са недълговечни", обяснява инж. Петър Дишков, експерт от БКДМП. По думите му Бърлгария критично изостава с възобновяването на горите и превръщането им в семенни, което е предпоставка за бъдещи екологични проблеми, като: съхнене, нападения от вредители и масови нарушения от биотични и абиотични фактори. Експертът прогнозира, че това може да доведе до промяна на ландшафта. А видимите белези вече налице - замяната на гори с храсти и голи площи. Друг сериозен проблем, до който води липсата на ефективна грижа за горските ресурси би могла да доведе и до по-голям брой на пожарите.

Още: Не само живите са важни. Учени разкриха ползата от мъртвите дървета

Качество на дървесината

Застаряването на горите има и своите отрицателни икономически последици: "Качеството на добиваната дървесина също се влошава. В момента 75% от добиваната широколистна дървесина e за дърва за огрев – т.е. най–лошо качество. Това ограничава възможностите за пазара на дървесина, намалява приходите на горските стопанства, намалява добавената стойност на продуктите от дървесина. По този начин страната ни не изпълнява приоритетите в Европейската стратегия за горите 2030 за производство на продукти с дълъг жизнен цикъл и висока добавена стойност", коментира още инж. Дишков.

Недостатъчно планиране

Още: Европейската комисия предложи отлагане на закона срещу обезлесяването

Според експертите повечето проблеми се дължат на  неизпълнението на планираните лесовъдски мероприятия и недостатъчното планиране. Не се реализира не само отглеждането на младите гори без материален добив, но и планираните възобновителни и отгледни сечи. По този показател изпълнението за 2024 г. за държавните гори е 74%. В останалите европейски държави средно се добива 80% от прираста от горите, а при нас този показател е под 50%. Липсата на активна грижа за горите води до здравословни проблеми, включително и обезлесяване. Дишков дава пример с Хърватия, която произвежда качествена дъбова дървесина, като използва около 75% от прираста.

Решенията

Според инж. Дишков здравето на горите и качеството на дървесината може да бъдат запазени, като се потърси решение от класическото лесовъдство. Разбира се, съществуват и по-нови методи – например Саарландския метод, който е популяризиран сред нашите лесовъди от д-р инж. Мартин Борисов, практикуващ в Германия. Според експертите е необходимо преминаването към модерен механизиран дърводобив, по който се извършва 90% от добив на дървесина в Западна Европа. В страната ни този процент е 2%. Опазването на горите е свързано и със запазването на десетки хиляди работни места на заетите в горското стопанство и горската промишленост. 

Още: Държавата губи до 1 млрд. лв. годишно от неефективно използване на горските ресурси

Снимки: БКДМП

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес