Глобалното затопляне, повишаването на температурите на Земята води до понижаването на влажността в редица региони и това има своите сериозни последици върху човешкото здраве. Учените са установили, че продължителното въздействие на сухия въздух може да стане причина за възпалителни процеси, увеличавайки риска от астма, хронична кашлица и алергичен ринит. При недостатъчна влажност клетките започват да отделят слуз и по-активно да произвеждат цитокини - белтъци, които сигнализират за развитието на възпаление. Тази промяна създава благоприятна среда за появата на проблеми с дихателната система.
Прогнозата
Според прогнозите на климатолозите ситуацията само ще се влошава. Влажността на въздуха ще продължава да намалява и към 2030 г. това може да доведе до по-голям брой заболявания, свързани със сухотата на дихателните пътища. Сред най-потърпевшите ще са хората, които прекарват много време в помещения с климатик.
Глобално затопляне: Как загубата на вода променя оста на Земята (ВИДЕО)
Авторите на изследването подчертават не само важността на контрола за чистотата на въздуха, но и неговата влажност. Това може да стане ключов фактор в борбата с респираторните заболявания на фона на климатичните промени, споделят авторите, чието проучване е публикувано в сп. Nature.
Още: Не само живите са важни. Учени разкриха ползата от мъртвите дървета