В светлината на дълга: Южна Корея с примиренческа позиция в търговската война със САЩ

20 април 2025, 13:17 часа • 857 | прочитания

Южна Корея няма да се "съпротивлява" срещу митата, въведени от Доналд Тръмп, заради историческия дълг на страната към САЩ. Това заяви и.д. президент на страната Хан Док-су в интервю пред Financial Times. По думите му САЩ са изиграли "огромна роля" в това, за да направят Корея "такава, каквато е в момента". След опустошението от Корейската война САЩ ни предоставиха помощ, технологии, инвестиции и гаранции за сигурност", каза още Хан Док-су и допълни, че това е "помогнало" на Южна Корея да бъде "много комфортна инвестиционна среда за чужденци".

Нов колос замества САЩ и Китай: С над 200 мини добива критични суровини

В светлината на дълга

В светлината на "този дълг на благодарност" Сеул предпочита да встъпи в преговори с Тръмп в търсене на "решения, които ще бъдат изгодни и за двете страни", а не да разглежда действията му като "нещо, срещу което трябва да се борим." Южнокорейските чиновници са били "разтревожени", когато Тръмп обяви въвеждането на 25% мита, независимо от споразумението за свободна търговия между страните. По думите на Хан Док-су Сеул е готов да обсъди с Вашингтон "нетарифни търговски бариери", вкл. непрозрачно ценообразуване на фармацевтична продукция, отказ от внос на американско говеждо и др. 

Още: Китайският посланик в САЩ с рецепта от традиционната медицина за разрешаването на търговската война

Снимка: iStock

Търговската война

На 2 април 2025 г. Доналд Тръмп в рамките на "Деня на освобождаване на Америка" обяви за въвеждането на мита към повечето страни в света, започвайки търговска война. Най-големите мита бяха установени спрямо Китай, техният размер достигна 145%. Това предизвика паника на азиатските борси  - фондовият индекс MSCI Asia Pacific Index, в който влизат компании с висока и средна капитализация падна с над 7%, което стана най-лошият ден за индекса от 2018 г. Няколко дни по-късно Тръмп обяви, че замразява повишаването на митата с 90 дни към 75 страни, които поискаха диалог. САЩ вече започнаха такива преговори с Япония.

Още: Тръмп, вече не си фактор: Китай намери от кого да си внася евтин петрол

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес