Оста на въртене на Земята може да се измести до края на века

09 април 2025, 07:50 часа • 3881 | прочитания

Драматичното топене на лед поради изменението на климата може да промени местоположението на географските полюси на Земята през следващите години, сочи ново проучване.

Тъй като ледените покривки се топят и океанската маса се преразпределя около планетата, географските Северен и Южен полюс на Земята могат да се изместят до 27 метра до 2100 г., когато оста на въртене на планетата се промени, според изследване, публикувано в списанието Geophysical Research Letters. Промяната може да повлияе на навигацията на сателитите и космическите кораби, казват изследователите.

ОЩЕ: Чудовищни структури дълбоко под Тихия океан застрашават стабилността на магнитното поле на Земята

Докато Земята се върти, промените в разпределението на масата на планетата я карат да се клати около оста си като пумпал. Много от тези колебания са редовни и предвидими – някои се дължат на редовни промени в атмосферното налягане и океанските течения, докато други са резултат от взаимодействия между ядрото и мантията.

Топенето на ледниците може да измести полюсите

Последните изследвания показват, че топенето на ледени покривки и ледници също може да повлияе на това разпределение на масата и да измести полюсите на Земята. В новото проучване изследователи от Швейцарския технологичен институт са използвали както движението на полюсите от 1900 до 2018 г., така и прогнозите за топенето на ледената покривка, за да предскажат колко далеч могат да се преместят полюсите при различни сценарии на климатичните промени, причинени от човека.

ОЩЕ: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)

Северният полюс може да се измести на запад с повече от 27 метра до 2100 г. при най-лошия сценарий за емисии на парникови газове, е установил екипът. При по-оптимистичен сценарий за емисии полюсът пак може да се измести с цели 12 м спрямо местоположението си през 1900 г. Стопената вода от ледените покривки на Гренландия и Антарктика изиграла най-голямата роля в симулациите, последвана от топенето на ледниците.

Getty Images/Guliver

„Този ​​ефект донякъде превъзхожда ефекта на ледниковата изостатична корекция, което е ефектът от отскока на твърдата Земя след края на последния ледников период“, казва пред Live Science съавторът на изследването Мостафа Киани Шахванди, геоучен във Виенския университет.

С други думи, земята на повърхността на кората е потънала под тежестта на ледниците от ледниковия период и се е издигнала, когато са се стопили, променяйки разпределението на тежестта в земната кора и измествайки полюсите. „Това означава, че това, което хората са направили, донякъде е изместило полюса повече от ефекта на ледниковите периоди“, казва Киани Шахванди.

ОЩЕ: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение

Сателитите се объркват

Изместването на оста на въртене на Земята може да наруши навигацията на сателитите и космическите кораби, допълва Кианди Шахванди. Учените картографират местоположението на космически кораб, използвайки отчасти оста на въртене на Земята като ориентир. Ако тази ос се измести с времето, може да стане по-трудно да се определи точното местоположение на космическия кораб.

Бъдещата работа може да включва изследване на палеоклиматичните данни, за да се определи колко са се изместили полюсите през милиони години по време на минали епизоди на естествено изменение на климата. Според Кианди Шахванди това ще помогне да се разкрие истинският мащаб на човешкото въздействие върху движението на полюсите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес