Нова критична прогноза: Климатичен обрат до 2038 г. и изчезване на цели екосистеми

03 април 2025, 13:44 часа • 5583 | прочитания

Ново изследване, публикувано в научното списание "Nature", прогнозира предстоящи климатични "точки на пречупване" далеч по-рано, отколкото сме си представяли - до 2038 г. Според предварителните данни се предвижда цели екосистеми да изчезнат - в климатологията терминът "точки на пречупване" описва момента, в който дадена система (например - ледената шапка на Гренландия или тропическите гори на Амазонка) се променя необратимо и динамично.

Според авторите на изследването над 20% от потенциално катастрофалните екосистеми в света са застрашени от колапс до 2038 г. Очаква се това да са:

  • Топенето на вечната замръзналост в Арктика;
  • Разпадането на ледовете на Гренландия;
  • Превръщането на Амазонската джунгла в савана.

Още: Ще засегне всички. Описаха механизма на обедняване заради глобалното затопляне

И макар старите модели на прогнозиране да предричаха подобни апокалиптични сценарии за 2100 г., то новите модели, създадени от екип от изследователи във Великобритания, показват друго. Те са симулирали динамиката на четири различни екосистеми, включително такава, базирана на цивилизацията на Великденския остров (която се е самоунищожила екологично). Според резултатите екосистемите могат да се сринат с 30 до 80% по-рано, отколкото се е предполагало досега. Причините са множество фактори като замърсяване, покачване на температурите, липса на вода, деградация на почвите, обезлесяване и др.

Снимка: Getty images

"Екосистемите не умират само от един удар - те се задъхват под натиска на много проблеми едновременно", казва проф. Саймън Уилкок от университета в Бангор, цитиран в материал на Meteo Balkans. Тропическите гори на Амазонка например не се борят само с дървосекачи. Те страдат от по-високи температури, изтощени и ерозирали почви, замърсени реки, намаляване на валежите и др.

Още: Ключово арктическо течение е напът да изчезне. Какви ще са последиците

Кога се очаква?

Проф. Джон Диъринг от университета Саутхемптън изчислява, че точките на пречупване, предвидени за 2100 г., всъщност може да ни ударят между 2038 и 2077 г. - т.е. 23 до 62 години по-рано от прогнозите. Изследователят Грегъри Купър от Университета в Шефилд предупреждава: климатичните точки на пречупване се комбинират с човешките действия на местно ниво - презастрояване, индустриализация, земеделие. Комбинацията може да задейства "ефект на домино", който буквално да срути биосферната стабилност на планетата.

Още: Ще се мре, но не е задължително: БТА дава трибуна на бразилски медиум да ни подготви за катаклизми

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес