Подробен анализ на дигитално сканиране на "Титаник" в пълен размер разкрива нова информация за последните часове на обречения лайнер. Точното 3D копие показва как корабът се разкъсва на две, когато потъва след сблъсък с айсберг през 1912 г. - 1500 пътници губят живота си в катастрофата. Сканирането предоставя нов поглед към котелното помещение, потвърждавайки разказите на очевидци, че инженерите са работили докрай, за да запазят светлините на кораба.
Компютърна симулация също така показва, че пробиви в корпуса с размерите на лист хартия А4 са довели до гибелта на кораба. "Титаник" е последният оцелял очевидец на катастрофата и все още има какво да разкаже", казва Паркс Стивънсън, анализатор на "Титаник".
Снимка: Getty Images
Сканирането е проучено за нов документален филм на National Geographic и Atlantic Productions, наречен "Титаник: Дигиталното възкресение". Останките, които се намират на 3800 м дълбочина в ледените води на Атлантическия океан, са картографирани с помощта на подводни роботи. За създаването на "дигиталния близнак", който беше разкрит ексклузивно пред света от BBC News през 2023 г., бяха използвани над 700 000 изображения, направени от всички ъгли.
Първи пълен изглед на "Титаник"
Тъй като останките са големи и се намират в мрака на дълбините, изследването им с подводници показва само неясни снимки. Сканирането обаче предоставя първия пълен изглед на "Титаник".
Още: Кейт Уинслет разкри най-голямата тайна за емблематична сцена от "Титаник" (ВИДЕО)
Огромният нос лежи изправен на морското дъно, сякаш корабът продължава своето пътуване. Но на 600 м от него кърмата представлява купчина изпочупен метал. Повредите са причинени от удара в морското дъно, след като корабът се е разпаднал наполовина.
Снимка: Getty Images
Новата технология за картографиране предоставя различен начин за изучаване на кораба. "Това е като на местопрестъплението: трябва да видите какви са доказателствата в контекста на мястото, където се намират", казва Паркс Стивънсън. "А наличието на цялостен поглед върху цялото място на корабокрушението е от ключово значение за разбирането на това какво се е случило тук."
Още: Откриха изгубена статуя на „Титаник“, но емблематичният нос на кораба се руши (СНИМКИ)
Сканирането показва нови детайли в близък план, включително илюминатор, който най-вероятно е бил разбит от айсберга. Това съвпада с разказите на оцелели очевидци, според които по време на сблъсъка в кабините на някои хора е влязъл лед. Експертите изучават едно от огромните котелни помещения на "Титаник" - то лесно се вижда на сканирането, защото се намира в задната част на носовата част, в точката, където корабът се е разпаднал на две.
Осветлението е работило до самия край
Снимка: Getty Images
Още: Започна нова експедиция до останките на "Титаник"
Пасажерите твърдят, че осветлението все още е било включено, когато корабът се е потопил под вълните. Цифровата реплика показва, че някои от котлите са вдлъбнати, което предполага, че те все още са работили, когато са се потопили във водата. На палубата на кърмата е открит и клапан в отворено положение, което показва, че в системата за производство на електроенергия все още е имало пара. Това е станало благодарение на екип от инженери, водени от Джоузеф Бел, които са останали да трупат въглища в пещите, за да поддържат осветлението.
"Всички те загиват при катастрофата, но героичните им действия спасяват живота на много хора" - казва Паркс Стивънсън. "Те са поддържали осветлението и електрозахранването до края, за да дадат на екипажа време да спусне спасителните лодки безопасно и с малко светлина, а не в абсолютна тъмнина", казва той пред BBC. "Те са задържали хаоса колкото се може по-дълго и всичко това е символизирано от този отворен парен клапан, който просто си седеше там, на кърмата."
Още информация за потъването
Снимка: Getty Images
Нова симулация също даде допълнителна представа за потъването. Тя използва подробен структурен модел на кораба, създаден по чертежите на "Титаник", както и информация за скоростта, посоката и позицията му, за да предвиди щетите, причинени при удара в айсберга. "Използвахме усъвършенствани числени алгоритми, изчислително моделиране и суперкомпютърни възможности, за да реконструираме потъването на "Титаник" - казва професор Джеом-Кий Пайк от Университетския колеж в Лондон, който ръководи изследването.
Симулацията показва, че тъй като корабът е нанесъл само лек удар в айсберга, той е останал с поредица от пробойни, които се движат в линия по тесен участък от корпуса.
Предполага се, че "Титаник" е непотопяем, проектиран да се задържи на повърхността, дори ако четири от водонепроницаемите му отделения се наводнят. Но симулацията изчислява, че щетите от айсберга са били разпределени в шест отсека. "Разликата между потъването и непотъването на "Титаник" се свежда до фини дупки с размер на лист хартия", казва Саймън Бенсън, доцент по морска архитектура в университета в Нюкасъл. "Но проблемът е, че тези малки дупки са разположени по цялата дължина на кораба, така че водата от наводнението навлиза бавно, но сигурно във всички тези дупки и в крайна сметка отделенията се наводняват отгоре и "Титаник" потъва".
Още: Носил го е най-богатият на борда на Титаник: Продадоха златен часовник с история (ВИДЕО)
Оцелели от "Титаник", снимка: Getty Images
За съжаление щетите не могат да се видят на скенера, тъй като долната част на носа е скрита под наноси.
Човешката трагедия на "Титаник" все още е много видима. Личните вещи на пътниците на кораба са разпръснати по морското дъно. Сканирането дава нови сведения за онази студена нощ през 1912 г., но на експертите ще им трябват години, за да изследват напълно всеки детайл от 3D репликата. "Тя ни разказва историите си само малко по малко", казва Паркс Стивънсън. "Всеки път тя ни оставя да искаме още."
Още: В кой океан е потънал корабът Титаник