Доналд Тръмп оправдвава мащабните мита с това, че са "необходимо лекарство" за световната икономика. Обаче всяко лекарство има странични ефекти - в случая става въпрос за спад на индексите на международните капиталови пазари, спад на цените на петрола. "Все още не са се почувствали истинските последици от тези мита", анализира в Студио Actualno икономистът Румен Гълъбинов относно глобалните търговски трусове.
Той акцентира върху спада на цените на петрола и най-вече активизирането на Саудитска Арабия в този пазар. "Цените на петрола ще продължат да спадат. За нас е добре", коментира икономистът.
Още: Европейската комисия съобщи какъв ще бъде отговорът за митата на Тръмп
Тръмп носи инфлация като при Ковид и началото на войната в Украйна
По думите му - Европейската комисия по-скоро изчаква да види какъв ще е ефектът върху икономиките на Канада, Мексико и Китай. "Ако и Европа действа реципрочно и ЕК вдигне митата за американски стоки, то може да се окаже така, че ще бъде ценови шок, проинфлационен процес, който може да доведе инфлация не само в ЕС, но и в САЩ и други части на света - глобално да почувстваме пак такава инфлационна спирала като по време на Ковид пандемията и избухването на войната в Украйна". За трети път сме изправени пред нещо подобно, смята той.
Още: ЕС насочва своята "базука" срещу Тръмп: кои държави настояват за натискане на спусъка?
Снимка: Actualno.com
В момента в големите световни корпорации и в Европа, и отвъд Океана текат процеси на реалокиране на бизнес партньорства и на доставки - пак по подобие на това, което се случи с Ковид пандемията. Сега обаче се налага по друга причина. И това ще доведе до едно пренареждане на веригите на доставки, също така и до промени във веригата на добавената стойност, с проинфлационния елемент - увеличени разходи и оттам увеличени крайни цени", анализира Гълъбинов.
Още: Обрат с митата? Мъск моли Тръмп за промяна
С какво ще се промени животът ни?
"В ЕС, погледнато строго статистически, не се внасят много неща от САЩ като готови продукти. Но в частта за енергийни източници може да настъпи известна промяна. Има и автомобили от скъпия сегмент, който се асемблират в САЩ - големи европейски брандове сглобяват там. Няма вече автомобил, който да може да се произвежда в една-единствена държава. Ако това е някаква цел да става само в САЩ, мисля, че е доста утопична. Близко е до логиката, че тези части ще се оскъпят с мита - и за американците ще е по-скъп автомобилът, и с реекспорт ще е по-скъп за останалия свят", коментира икономистът.
Още: "Лекарството" на Тръмп и шокът на борсите след митата: Какво се случва?
"Европа има възможността за избор - не споделям панически заключения, че ЕС е изправен до стената, не е така. При пренареждането на веригите за доставки и заобикаляне на тези страни, в които са най-високи наложените мита, Европа може да балансира успешно, макар и пак с оскъпяване. Канада би бил един добър възможен, по-голям бизнес партньор, Мексико и Австралия също", смята Гълъбинов.
Гледайте още във видеото: може ли да има удар по Русия и какви са перспективите ни за еврозоната в новата ситуация.
Водещ: Мирослав Димитров
Още: Тръмп иска ЕС да купи петрол и газ от САЩ за огромна сума, за да има облекчение от митата