Русия още е в сметките за разделянето на Сирия: Проф. Владимир Чуков за ходовете на големите играчи (ВИДЕО)

09 април 2025, 19:30 часа • 4591 | прочитания

Разделяне на Сирия на сфери на влияние - това правят в момента Турция, Израел и САЩ, а интересното е, че Русия не е напълно пренебрегната, дори след като подкрепяният от нея и Иран режим на Башар Асад рухна. Какви са скритите мотиви на големите международни играчи? Сложните процеси и играта на дипломация в Близкия изток анализира в Студио Actualno арабистът чл.-кор. проф. д.н. Владимир Чуков.

Още: Сблъсък между Турция и Израел в Сирия става все по-реален сценарий

Целите на Израел, Турция и САЩ в Сирия

Проф. Чуков акцентира върху посещението на израелския премиер Бенямин Нетаняху във Вашингтон, където той направи изявление, че Израел и Турция имат "съседски проблеми" в Сирия. "Още с промяната на властта в Дамаск Израел не бяха удовлетворени. Те искат една слаба, разпокъсана, федерализирана сирийска държава, като постоянно бомбардираха абсолютно цялата територия, където имаше някакви военни диспозитиви", припомни той. Уважаваният арабист предаде и разпространяваща се теза (не е ясно дали е вярна), че Израел е предложил на Русия, на база на двете й военни бази в Тартус и Хмеймим, директно да овладее района на алауитите (сектата, от която е семейство Асад). Москва е отказала. "Ако това се случи, ще се върнат иранците, защото алауитите са близки до шиитите. Идеята е Сирия да бъде разпокъсана, както е била по време на Френския мандат - Северна Сирия да е на Турция, Източна Сирия да е на САЩ, Западна Сирия да бъде руска, а Южна Сирия - на Израел, като Израел защитават друзите", коментира проф. Чуков.

Снимка: Getty Images

Още: Сирия обвини Израел в най-дълбокото проникване. Губи ли Нетаняху "меката си сила"?

"В момента имате различни баланси и дисбаланси, които новата власт се опитва да осигури. Беше подписана преди 20 дни временна Конституция на Сирия, която се опитва да профилира как ще изглежда сирийската държава в следващите пет години, в преходния период. Временният президент Ахмед ал-Шараа има огромни правомощия. Най-интересното е, че се опитва да събере под шапката на властта всички етноконфесии. Най-сложната ситуация тук е с кюдите - те са минидържава. Турция са против кюрдите, Щатите и Франция седят много плътно зад тях. Забелязва се, че кюрдите са напът да постигнат това, което желаят - автономия, запазване на техните права. Има натиск кюрдите да вкарат в бъдещата Конституция Сирия да бъде двунационална държава, кюрдският да бъде втори официален език заедно с арабския. Новата власт прави отстъпки. От друга страна, Израел не искат да допускат Турция и новата власт много на юг, до границата. Във Вашингтон се разбра, че САЩ играят в момента ролята на посредник", анализира още член-кореспондентът на БАН.

Проф. Чуков припомни, че Турция е против ядрото на Кюрдската работническа партия (ПКК) в Сирийските демократични сили - коалицията, подкрепяна от САЩ: Турция разполага ПВО в Сирия заради Израел, подкрепяната от САЩ коалиция отстъпва.

Снимка: Getty Images

Черешката на тортата - саудитският външен министър е на посещение в САЩ, където се води подготовка на визитата на Тръмп в Саудитска Арабия. "Има един ключов момент - говори се, че Рияд иска да уреди среща между Тръмп и Ахмед ал-Шараа. Има някаква промяна - днес излезе декларация на американското посолство в Дамаск, че подкрепят конституционната декларация (на Сирия, бел. ред.)", но има и стъпки, с които Вашингтон балансира. "Това е битката между турците и държавата Израел. Саудитска Арабия е на страната на новите сирийски власти. Това, което турците искат да гарантират, е, че няма да има промяна на режима в Сирия - никой да не може да свали Ахмед ал-Шараа. Нещата са силно непредсказуеми", коментира арабистът.

Още: Конфликти Турция-Израел и Турция-Иран: Сложният триъгълник, обяснен от Мохамед Халаф (ВИДЕО)

Проф. Чуков обърна внимание и на военните бази в Сирия, където Турция прехвърля ПВО и системи и започва да надгражда обектите - например летището в Палмира и Т-4. "Тези бази, казват Турция, не са насочени срещу Израел - те са, за да не се върне Иран".

Проф. Чуков ще изнесе лекция на тема „Сирия след Асад: ролята на новия лидер Ахмед Шараа, етноконфесионализмът и фактори на външно влияние“ - на 10 април от 17:00 часа в зала „Проф. Марин Дринов“ на Българска академия на науките - БАН.

Гледайте още много любопитни детайли от анализа на арабиста във видеото.

Водещ: Мирослав Димитров

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес