"Музикаутор" с ръст в приходите за авторски възнаграждения за 2024-та: Иван Димитров разказва как (ВИДЕО)

10 април 2025, 14:22 часа • 1375 | прочитания

Изпълнителният директор на "Музикаутор" Иван Димитров гостува в предаването "Студио Actualno", за да разкаже за някои от успехите на сдружението за колективно управление на авторските права.

Повече от 14,4 милиона лева авторски възнаграждения са били разпределени през 2024 г. от сдружението. Това показват данните от Годишния отчет за дейността на организацията, представен и приет по време на Общото ѝ събрание.

Сумата е изплатена на 176 467 правоносители, като отчетеният ръст на приходите спрямо 2023 г. възлиза на 11%. Основен принос към това увеличение имат приходите от лицензиране на концерти, търговски обекти и дигитални платформи.

През 2024 г. 23,6% от разпределените възнаграждения са изплатени на български автори, а 76,4% – на чуждестранни. Към края на годината "Музикаутор" представлява 3 683 членове в България. Паралелно с това организацията продължава да насърчава регистрацията на нови музикални произведения. Общият брой на активните регистрации на български репертоар достига 135 634, а комбинираният каталог – включващ и международни произведения – надхвърля 32,3 милиона заглавия.

Социални и културни инициативи

През 2024 г. сдружението продължи да развива социално-отговорната си програма „Светилник“. В третото ѝ издание под наслов „И мойте песни все ще се четат!“ бяха дарени авторски химни на осем училища в София, Варна, Бургас, Ямбол, Русе, Сандански и Сливен. Закриването се състоя на 22 юни с празничен концерт в Народния театър „Иван Вазов“.

Инициативата се провежда под патронажа на Министерството на културата и Министерството на образованието и науката, в партньорство с БНТ, БНР, БТА, НАТФИЗ и Народния театър. През септември 2024 г. беше открито и четвъртото ѝ издание – „Светилник 2024–2025: Музика-лъчи!“. Общият брой на създадените химни до момента достигна 31.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес