Катъкът е едно от най-обичаните ястия в българската кухня, но за съжаление е малко познат извън някои региони на страната. Този изискан деликатес е символ на българската кулинарна традиция и може да се приготви само в определен период от годината, когато млякото на овцете е най-гъсто. Ако сте любители на автентичните вкусове и искате да научите как се прави истински катък, значи сте на правилното място!
Още: Какви особености има готвенето на боб от консерва?
Още: С тази марината крехкото свинско месо ви е гарантирано
Как да си приготвим катък?
1. Избор на мляко
За направата на истински катък ви трябва висококачествено овче прясно мляко. Най-доброто време за приготвяне на катък е в края на август и началото на септември, когато овчето мляко е най-гъсто и питателно.
Още: От тази турска баница с локум ще загубите ума и дума – толкова е вкусна
Още: Тази турска баклава с плънка е известна по целия свят
2. Варене на млякото
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това турско реване с грис ще ви докара сълзи от гастрономическо удоволствие
Още: Този турски сладкиш с тиква започна да си пробива път и в нашата страна
След като сте се сдобили с прясно овче мляко, следва важната стъпка на варене. Млякото се изсипва в подходящ съд и се добавя една чаена лъжичка сол на литър мляко. След това се вари на водна баня на много тих огън в продължение на 3-5 часа. Целта е да се изпари част от водата в млякото, така че то да придобие консистенцията на рядка майонеза и вкус, напомнящ на сирене.
3. Узряване и съхранение
Още: Бърза и вкусна вечеря за цялото семейство: Неустоимата паста с пилешко и сезонни зеленчуци
Още: Салата "Мимоза": Как да я приготвите и защо е задължително да я предложите на семейството си
След варенето катъкът трябва да се охлади и да узрее. Оставя се около седмица, през която се бърка от време на време, за да се постигне правилната консистенция и вкус. Готовият катък се слага в буркани и се запечатва с восък. Съхранява се на сухо и студено място, за да запази уникалните си вкусови качества.
Катък или крокмач?
В някои краища на България вместо катък приготвят подобен продукт, наречен крокмач. Разликата между тях е малка, но съществена - към сгъстеното мляко в крокмача се добавя и сирене. Този вариант също има свои почитатели и е отличен пример за регионалните вариации в българската кулинария.
Ето коя храна прави живота на мъжете по-кратък
Катъкът в търговската мрежа
В търговската мрежа може да срещнете готов катък, но трябва да знаете, че той няма нищо общо с автентичния продукт, приготвен по традиционната рецепта. Комерсиалният катък е направен от цедено кисело овче мляко, с добавено натрошено сирене, подправки и стабилизатори. Тези добавки променят както вкуса, така и текстурата на продукта.
Приготвянето на традиционния катък е процес, който изисква търпение и внимание, но резултатът си заслужава усилията. Този уникален деликатес е не само част от българската културна идентичност, но и истинско удоволствие за сетивата. Ако имате възможност да опитате или да приготвите катък по автентичната рецепта, не се колебайте - ще се насладите на вкус, който няма аналог.