Руският транспортен надзор е наредил 90-дневно спиране на операциите по товарене на нефт на кей 8 в Новоросийск - най-голямото руско пристанище на Черно море. Заповедта е издадена, след като при проверките за сигурност са установени някои нарушения, се казва в изявление на държавния оператор "Транснефт", който контролира товаро-разтоварните съоръжения. Петролният терминал има срок до 30 юни да отстрани нарушенията.
Още: "Тежки" санкции срещу Русия и вторични мерки: Републиканци и демократи в Сената на САЩ се обединиха
Какъв ще е ефектът?
Пристанището в Новоросийск е ключов маршрут за износ на руски суров петрол и петролни продукти, което означава, че всякакви значителни смущения в товаренето могат да засегнат производствените потоци в страната. Въпреки това миналия месец там са били натоварени 23 танкера със суров петрол, които са превозвали руски барели за чужбина. Всички те са били натоварени на кейове 1, 1а или 2, според данни за проследяване на плавателни съдове, събрани от Bloomberg, и данни от корабната индустрия.
Russia restricts another key oil export route via Black Sea port
— NEXTA (@nexta_tv) April 2, 2025
Russia has suspended operations at a mooring in the Black Sea port of Novorossiysk—just one day after limiting shipments from a crucial Caspian pipeline.
As the world’s second-largest oil exporter, Russia produces… pic.twitter.com/BBXe0I6KHW
Другите петролни кейове в Новоросийск се използват за товарене на петролни продукти, сочат данните. От края на февруари нито един танкер с продукти не е акостирал и на кей 8, което предполага, че съоръжението не се използва често.
Според медията няма да има въздействие върху потоците суров петрол, а това върху горивата като цяло ще бъде минимално.
Още: Германия конфискува 40 млн. долара на Русия под формата на петролен танкер
Украинският удар по ключов консорциум обърка сметките на Русия
Заповедта за спиране идва само няколко дни, след като транспортният надзор спря товаренето на два кея на Каспийския тръбопроводен консорциум, разположени в близост. Органът установи нарушения на сигурността там и разпореди спиране за неопределено време до отстраняване на нарушенията. В резултат на заповедта инфраструктурата на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК) остана само с един работещ кей.
"Нарушенията на сигурността" могат да се нарекат с простото име "украински атаки с дронове". Огромно количество петрол, минаващо през КТК, е ефективно спряно след успешните удари от страна на Украйна срещу петролната помпена станция "Кропоткинска" и срещу петролния терминал "Кавказка". Двете съоръжения попаднаха на три пъти под удари - на 17 февруари беше поразена "Кропоткинска", на 19 март, 2025 година беше нанесен успешен удар по "Кавказка", а в малките часове на 24 март бе ударена и жп гара "Кавказка". Всички тези съоръжения са част от КТК: Милиони изгоряха: Украйна удари "разрушително" американски петролен гигант в Русия (ВИДЕО).
Снимка: iStock
Тръбопроводната система КТК е един от най-големите проекти в енергийния сектор в ОНД (наследникът на СССР). Дължината на газопровода Тенгиз-Новоросийск е 1511 км. Повече от две трети от целия експортен петрол на Казахстан се транспортира по този маршрут, както и суровини от руски находища, включително тези, разположени в Каспийско море. Морският терминал на КТК е оборудван с три едноточкови швартови единици (SPU), които позволяват танкерите да бъдат безопасно товарени на значително разстояние от брега.
Още: Дронове поразиха руска жп гара там, където шести ден гори петролна база (ВИДЕО)
Спирането има голямо въздействие върху Казахстан, който първоначално се очакваше да товари по около 1,5 милиона барела дневно през април. Тъй като няма възможност за пренасочване на всички барели, може да се наложи страната да намали производството на петрол точно в момента, в който Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) я подтиква да изпълни производствената квота.
Освен в съоръженията в Новоросийск, по нареждане на руския диктатор Владимир Путин руските транспортни власти са извършили проверки за сигурност и в регионалните пристанища Туапсе и Таман след масовия разлив на нефт в Черно море през декември миналата година: Най-голямата екокатастрофа в руската история е оценена на глоба от 3260 долара.