Важно е да се осигури справедлив преход за хората. Голямото мнозинство от европейците са убедени, че трябва да се работи по преодоляване изменението на климата. Всички 27 държави-членки от Европейския съюз имат цели за климата към 2050 г. - това, което се опитваме да направим от европейска гледна точка, е да подпомогнем прехода, така че държавите, включително и България, да инвестират в енергетиката и в слънчева енергия. Това заяви европейския комисар по въпросите на климата, нетната нула и чистия растеж Вопке Хукстра пред bTV. Още: Още една европейска страна се раздели с въглищата
Какъв ще е преходът пред България?
„Ако погледнем на енергийния микс и ценообразуването, слънчевата енергия и ВЕИ-тата в бъдеще ще са много по-конкурентоспособни. Разбирам всички онези, които работят във въглищните централи и хората в този отрасъл имат умения и квалификация и могат да бъдат полезни в прехода към енергетика от ВЕИ-та. Преходът трябва да е справедлив и правителството да реши как да постъпи“, коментира той.
Още: Милионите от ЕС за батериите на ток: Познати интересни имена ги вземат
Хукстра заяви, че държавите трябва да успеят да се справят и разумно да разходят паричните средства за прехода към климатична неутралност. „За танго са необходими двама, ще свършим нашата работа и принос и от наша гледна точка трябва да посочим онова, което е справедливо“, подчерта еврокомисарят.
Той обясни ,че децата в днешно време получават много информация за изменението в климата и войната, която Русия води в Украйна. Децата получават много информация за данъчното облагане, за митата и винаги е сложно родителите да дават обяснение на децата си какво точно работят. Моят ресор е доста обширен и сложен, но ако се погледне онази част до климата и декарбонизацията изисква стратегия за климата, каза Хукстра.
Още: "След години плен на екологични екстремисти": Тръмп започва производство с "чудесни, чисти въглища"
„Аз се надявам след 5 години Европа да е много по-сигурна и с много по-добра отбрана. Можем да се справим с нашата конкурентоспособност, да се подобри и да се осигури повече финансиране, както и да се опитаме да съкратим емисиите в предприятията в Европа, и в чужбина“, коментира той. Планетата се затопля средно с 1.5 градуса и това води до наводнение суша и всякакви аномалии. Лошата новина е, че при затоплянето Европа се затопля с 3 градуса или два пъти по-бързо, изтъкна еврокомисарят.
По думите му трябва да се инвестира в чисти технологии, в енергетиката и предприятията да бъдат част от бъдещия успех. След 10-15 години светът ще е различен и трябва да сме подготвени, призова Хукстра.
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето