Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо си усещам ударите на сърцето – ето каква е причината

30 ноември 2023, 15:33 часа

Сърцето ни работи без почивка, неуморно, от раждането до последния дъх. То обича, страда, чувства, изживява мълчаливо, без да усещаме как тупти. Да усетиш сърцето да бие лудо в гърдите ти, не се случва често. Като изключим интензивните тренировки в залата или чакалнята на зъболекарския кабинет, където сърцето напомня, че бие и усещаме осезаемо всеки удар, причините, обясняващи защо си усещам ударите на сърцето, не са много. А още по-важен е въпросът има ли причина да се притесняваме, ако можем да отброим всеки удар.

Още: Кардиолог: Каква е връзката между витамин D и холестерола

Още: Научно доказано: Как ежедневната консумация на зехтин влияе на тялото ви

Защо си усещам ударите на сърцето – възможни причини

Усещането на ударите на сърцето обикновено се определя като сърцебиене. Възможните причини са различни – както моментни състояния и натоварване – емоционално, физическо, странично действие от приема на някои медикаменти и други безобидни причини, така и заболяване, което може да е свързано със сърцето, но може да е резултат и от проблеми с орган, различен от него – най-често щитовидната жлеза и хормоните.

Повечето хора се плашат, ако преживеят сърцебиене, но истината е, че притесненията често се оказват неоснователни и излишни. Рядко това, че усещате ударите на сърцето си, сочи сериозен здравословен проблем. Ако знаете възможните причини и се уверите, че сред тях има напълно безобидни, по-рядко ще се плашите от моментите, в които усещате работата на сърцето си. Сред най-честите причини, обясняващи защо си усещам ударите на сърцето, са:

Още: Сок от черен бъз - регулира кръвната захар и сваля холестерола

Още: Как да доживеем до 100 години: 6 основни тайни на дълголетие от китайците

10 техники, с които ще спрете сърцебиенето за по-малко от минута

-          Стресът

Емоционалните проблеми, стресът на работното място, страхът пред кабинета на лекаря, дори притеснението, че ще изпуснете влака или че трябва да се видите с шефа – всички те могат да причинят сърцебиене, което не е опасно и не следва да ви притеснява. Паник атаките също са отговор на въпроса защо си усещам ударите на сърцето. Ако обаче стресът е системен, продължи дълго или се превърне в част от ежедневието, здравето ви ще пострада. Но това няма общо със сърцебиенето, което е последствие от стреса.

Самият стрес разболява и е важно да идентифицирате причините за него, да избягвате стресовите фактори, доколкото е възможно, да се научите да владеете стреса и да го контролирате, а не да го оставите той да управлява живота ви. Среща с психолог, както и леки успокоителни, предписани от лекар, могат да помогнат, но по-доброто решение е промяна в начина на живот и замяна на стреса с положителни мисли и преживявания.

Още: 6 лесни и достъпни домашни средства за борба със запека

Още: Здравен съвет за деня, 20 януари: Лекар - в това количество сланината НЕ пречи на отслабването

-          Физическата активност

Напълно нормално е да усещате сърцето си, ако тренирате, тичате или просто се натоварвате физически. Ако пулсът ви става нормален и сърцето възстановява своя ритъм след почивка, не се плашете – сърцебиенето е напълно в реда на нещата по време на  физически усилия.  То дори ви помага да отслабнете – колкото по-бързо бие сърцето по време на спорт, толкова по-ефективна е тренировката ви и горите повече калории.

-          Прием на медикаменти

Ако приемате каквито и да е медикаменти, добавки и прочие за хронично заболяване, прочетете листовката им. Там може да откриете отговор на въпроса, който си задавате „Защо си усещам ударите на сърцето“. Рядко лекарят, който ги изписва, може да изброи всички странични действия на лекарството, което налага сами да проверите дали то не е причината за сърцебиенето ви.

-          Хронични заболявания, които не засягат сърцето

Страдания на различни органи в  тялото могат да доведат до сърцебиене, което реално не е свързано със сърцето и не означава, че то е болно. Така например свръх активната щитовидна жлеза, която произвежда повече хормони от необходимото, може да е в основата на биещото лудо в гърдите ви сърце. Лекарят може да открие причината и да ѝ противодейства, така че да не усещате ударите на сърцето си.

-          Сърдечно-съдови заболявания

Това е най-редкият отговор на въпроса „Защо си усещам ударите на сърцето“. В огромен процент от случаите това, което усещате, не сочи сърдечен проблем. Само лекарят обаче може след  преглед да потвърди, че сърцето е здраво и че причината за сърцебиенето следва да се търси другаде. Рядко сърцебиенето може да бъде симптом на по-сериозно сърдечно заболяване като неправилен сърдечен ритъм (аритмия), което може да изисква лечение. 

Какво причинява сърцебиенето?

Кога се нуждаете от лекарска консултация, ако усещате ударите на сърцето си?

Въпросът кога да потърсите лекар е сложен, защото все пак говорим за сърце. Ако се притеснявате и просто искате да се уверите, че всичко е наред, може да направите и профилактична консултация, дори да сте убедени, че стресът е в основата на сърцебиенето ви. И все пак има симптоми, които не трябва никога да пренебрегвате.

  • Ако имате анамнеза за сърдечно заболяване и имате сърцебиене, може да се нуждаете от преглед и тестове за проследяване на сърцето, за да прецени лекарят дали сърцебиенето е причинено от по-сериозен сърдечен проблем.
  • Спешна помощ при сърцебиене е нужна, ако имате следните симптоми: дискомфорт или болка в гърдите, загуба на съзнание, задух, силен световъртеж. Всички те могат да сочат сериозна опасност за здравето и живота и да са симптоми на инфаркт.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес