Генералният инспектор на Бундесвера (най-високопоставеният офицер във въоръжените сили на Германия) Карстен Бройер е категоричен: Украйна изобщо не е единствената цел на руския президент Владимир Путин. Русия продължава да се въоръжава, а с края на войната в Украйна няма да настъпи отново мир на европейския континент, заяви в прав текст той в едно от най-популярните телевизионни токшоута в Германия.
С това е съгласен и Карло Масала, професор в университета на Бундесвера в Мюнхен. Той дори беше още по-ясен: "Русия се готви за голяма война", увери Масала в същото предаване, цитирани от "Дойче веле".
Трайна заплаха за Европа
Напоследък представители на Бундесвера предупреждават по-ясно от всякога, че Русия представлява трайна заплаха за мира в Европа - и че е възможно тя да предприеме нападение срещу държава от НАТО. За това говорят най-новите данни на европейски разузнавателни служби, които са направили актуална оценка на ситуацията.
Още: "Путин, х*йло": Годишнина на израза, прилягащ най-добре на руския диктатор (ВИДЕО)
Същото се потвърждава и от съвместен доклад на Федералната разузнавателна служба на Германия (външното разузнаване БНД) и на Бундесвера (въоръжените сили на Германия). В него се посочва, че до края на десетилетието Русия вероятно ще изпълни всички предпоставки, за да бъде в състояние да води "широкомащабна конвенционална война", съобщава германската обществена медия АРД.
Въпросният доклад обобщава и оценява информацията, събрана от Бундесвера и БНД през последните няколко години. Освен от открити източници, тази информация съдържа и данни от разузнаването, сателитни наблюдения и анализи на икономическата и военната ситуация, а прогнозата многократно е описвана като "почти сигурна" - най-високата категория в скалата за оценка на разузнавателните служби.
Основното послание в този документ: конфликтът с Москва може да ескалира и да продължи дълго време. Русия вижда себе си в системен конфликт със Запада и е готова да реализира империалистическите си цели с военна сила, при това далеч отвъд границите на Украйна, макар в момента да няма индикации за "непосредствено предстояща руска конфронтация с НАТО".
Още: Тръмп започна да подозира, че Путин го води за носа. Като съпруг, заварил гол мъж в гардероба си
Скоро са възможни "ограничени военни действия"
Според анализаторите от разузнаването и армията Москва не показва реални признаци на готовност за компромис във войната срещу Украйна, а въпреки санкциите Русия е способна да се позиционира във военно отношение така, че скоро да е в състояние да нападне страна от НАТО.
Тази оценка е в съответствие с поверителен анализ на литовската служба за вътрешно разузнаване VSD, смятана в средите за сигурност за отличен познавач на Русия, посочва АРД. Анализаторите във Вилнюс стигат до заключението, че в средносрочен план Русия все още няма да е в състояние да води "широкомащабна конвенционална война срещу НАТО", но ще може да предприеме "ограничени военни действия срещу една или повече държави от НАТО".
Русия продължава да разполага с достатъчно боеприпаси, се казва още в оценката на литовското разузнаване. "Въпреки че западните санкции имат отрицателно въздействие върху руската отбранителна промишленост, обемът на производството на артилерийски снаряди, ракети и други важни категории боеприпаси се увеличава всяка година. Русия все още не е достигнала предела на финансовите си възможности и продължава да е в състояние да финансира войната. Военните разходи на Кремъл напоследък се увеличават с невероятна скорост и през тази година ще достигнат около 120 милиарда евро", твърдят анализаторите от Вилнюс.
Още: Путин и Тръмп - двама генератори на идеи, които Инквизицията би аплодирала
Поуки от предишни години
Според германската разузнавателна служба Русия не само може да компенсира големите загуби на личен състав и оборудване в Украйна, но дори е в състояние да продължи с превъоръжаването. Според оценката на ситуацията руската военна икономика произвежда повече, отколкото е необходимо за войната срещу Украйна. Освен това Путин е наредил до 2026 г. да се наберат още до 1,5 милиона войници.
Фактът, че оценката на германското разузнаване БНД е толкова остра и тревожна, може да е и поука от злополучни преценки от предишни години, посочва АРД и припомня някои от тях: например събитията в Кабул през август 2021 г. и последвалата хаотична евакуация на германското посолство там, но също така и проспаното от службата начало на руската инвазия в Украйна.
Германското разузнаване явно вече не иска да бъде обвинявано, че не е разпознало или е изтълкувало погрешно знаците на времето, посочва АРД. Може би затова шефът на службата Бруно Кал още миналия ноември предупреди, че руските военни се съмняват в отбранителната готовност на НАТО и че Москва може много скоро да реши да я подложи на тест.
Кои държави са особено застрашени
Но къде би могло да се състои такова изпитание за НАТО? Смята се, че балтийските държави са особено застрашени.
Около 3/4 от войниците и техниката на руските войски от граничните райони с балтийските държави в момента са ангажирани с Украйна. Това обаче не важи за руските военновъздушни и военноморски сили, които продължават да бъдат напълно оперативни в Балтийския регион. На този етап рискът от руска инвазия в балтийските държави се смята за нисък. Това обаче бързо може да се промени.
Още: Путин умира от страх и го показа пред собствените си военни (ВИДЕО)
Ако се стигне до прекратяване на огъня в Украйна или там настъпи мир под някаква форма, има голяма вероятност руските части да бъдат предислоцирани. Загубите на техника и муниции ще бъдат бързо попълнени, а Русия ще може да насочи военната си мощ срещу страна от НАТО.
Германските анализатори посочват обаче и окуражаващи аспекти: влиянието на Русия в трите балтийски държави, както в политически, така и в социален и икономически план, е намаляло значително, а устойчивостта на населението срещу опитите за дестабилизация и влияние от страна на Москва се е засилила. Това са все развития, които най-малкото биха затруднили похода на Русия, се казва още в публикацията на АРД.