Бивш министър: 600 000 души взимат по-високи от заслужените пенсии, работещите да се готвят за по-високи удръжки

31 март 2025, 20:11 часа • 3132 | прочитания

Няма човек в България, който да каже, че пенсиите са високи, въпреки това, политиците трябва да отчитат реалностите, а те са, че през последните години увеличенията са прекалено големи, а за тях няма пари. Това каза бившият социален министър Христина Христова в предаването „РеВизия" по NovaNews. Тя коментира, че българските пенсии не са най ниските в Европейския съюз.

Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)

„Абсолютната величина на пенсиите трябва да е съизмерима към стандарта на живот и равнището на живот в дадената страна, но основен измерител е т.нар. коефициент на заместване или каква част от предишния доход, доходът ни от труд замества пенсията. По този показател европейската статистика казва, че у нас коефициента на заместване е около 55%, а има държави в ЕС, в коьито е 40%, 42%, 45%. Тоест българите получават поне половината от своята работна заплата като пенсия след пенсионирането си", обясни Христова.

Популистки решения

Тя определи увеличението на пенсиите през последните години като нещо, което не следва първоначалната логика на пенсионната система. "Проблемите с финансовото състояние на пенсионната система в България се дължат на един субективен фактор - политическите решения, които бяха доста неразумни, доста популистки в последните години”, категорична е Христова.

Още: Защо са ѝ на държавата магазини в пощите: Христина Христова разказа за рисковете (ВИДЕО)

„Политиците решиха да започнат да се опитват да се харесват на хората и да управляват пенсионната система без да отчитат принципите на пенсионно-осигурителната логика. Това е една от причините, но разбира се има и една голяма обективна причина. И тя е демографската криза. Действително ние си имаме проблеми с намаляване на раждаемостта и с отрицателен прираст, имаме проблем с общата смъртност и все още имаме проблем, макар и намаляващ, с миграцията. И като намалява населението, намаляват и хората в трудоспособна възраст - тези, които реално внасят в системата", каза тя.

Увеличаване на осигуровките

По думите ѝ няма система в света, която да може да си позволи увеличение на разхода със 151%, както се случва през последните 5 години. Не и без да се мисли за увеличение на приходите. А приходите в системата от НОИ идват само от осигуровките на работещите. "Пенсионно-осигурителната вноска не е ниска. Тя е 17,8% и никак не е ниска, това не са малко пари от месечния ни доход. Като включим и здравната вноска и другите осигуровки - никак не са малко тези пари. И това е проблемът - вноската вече е тежка, а се налага да се мисли за допълнителен приход, за да се поемат разходите", допълва бившият социален министър.

Още: Бивш социален министър: Половината от парите за пенсии ще се съберат от вноски, а другата половина ще бъде дефицит

Според нея друг от проблемите е, че в България има гарантирана минимална пенсия без значение на това колко големи суми и колко време сме внасяли в системата. Христина Христова изчисли, че у нас има около 600 000 души, които трябва да получават по-ниска от минималната пенсия, тъй като не са внасяли пропорционално на получаваното. "Скъсана е връзката с приноса на човека спрямо системата и това, което наистина получава после", обобщава Христова.

"Може да се каже, че системата вече не е в чист вид, очевидно тя се субсидира от държавата през данъците на хората и да видим дали да я променим. Можем да кажем, че сме до тук с пенсионно-осигурителната система, да има едни стандартни вноски месечни на работещите хора и едно стандартно плащане след като приключим работа, което ще играе роля на пенсия", обясни тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес