Хлябът е една от консумираните и същевременн най-обсъжданите храни. Мненията за него са разнопосочни. Руският ендокринологът Зухра Павлова изброява факти за хляба, които трябва да знаете.
6 факта за хляба
„Хлябът от ръжено брашно е по-здравословен от хляба от пшенично брашно, съдържа повече витамини. За предпочитане е да изберете пълнозърнест хляб. Приготвя се от едро брашно, което запазва много полезни микроелементи. Цветът му обикновено не е кристално бял, а по-тъмен", казва специалистът.
Използването на първокласно брашно не означава, че хлябът е най-добрият. Напротив, при фино смилане на зърното остава само ендосперма – това е предимно нишесте, което не насища организма с нищо полезно.
Този турски хляб се приготвя без месене - ето как!
"Няма такъв продукт като хляб без мая, защото всяко брашно съдържа мая. Разбира се, в закваската има по-малко дрожди, отколкото в готовата мая, но тук няма от какво да се страхувате. Такива печива съдържат повече витамини и аромат на хляб, съдържат млечнокисели бактерии", казва ендокринологът.
"Замразяването на хляба по никакъв начин не влошава качеството му. И според някои данни този начин на съхранение прави продукта още по-здравословен за диабетици, тъй като гликемичният индекс намалява още в първите часове на замразяване", споделя д-р Павлова.
Още за ползите от хляба
Пълнозърнестият хляб е богат на диетични фибри, които играят решаваща роля за поддържането на стомашно-чревното здраве. Фибрите не само помагат за нормализиране на чревната перисталтика, предотвратявайки запек, но също така служат като хранителна среда за полезните бактерии в микробиома. Редовната консумация на храни, богати на фибри, се свързва с намален риск от колоректален рак и други заболявания на червата.
Въздушни и невероятно вкусни питки БЕЗ брашно
Хлябът, особено пълнозърнестият, е отличен източник на витамини от група В, включително тиамин (В1), рибофлавин (В2), ниацин (В3) и фолат (В9). Тези витамини играят ключова роля в метаболизма на въглехидратите, протеините и мазнините, а също така са необходими за поддържане здравето на нервната система и хемопоезата.
Хлябът съдържа редица важни минерали, като например:
- Желязо: Необходимо е за синтеза на хемоглобин и предотвратяване на анемия.
- Магнезий: Участва в над 300 ензимни реакции в тялото, важен за здравето на костите и нервната система.
- Цинк: подпомага имунната система и участва в процесите на регенерация на тъканите.
- Селен: Мощен антиоксидант, който предпазва клетките от оксидативен стрес.
Въпреки че хлябът не е основен източник на протеини в диетата, той все пак допринася за общия прием на този важен макронутриент. Протеините в хляба допълват аминокиселинния профил на други храни, което е особено ценно за вегетарианци и вегани.
Досега сте накисвали грешно хляба, който се слага в каймата
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!