Всяка година сезонът на алергиите означава ужасна хрема, непоносим сърбеж, постоянно кихане, зачервени очи и какво ли още не. И всяка година вероятно си обещавате, че тази година ще намерите лек за сезонните алергии, известни още като алергичен ринит или сенна хрема/
Алергиите се появяват, когато имунната система погрешно идентифицира дадено вещество - в този случай полени - като заплаха и предизвиква имунен отговор. Повечето симптоми не са животозастрашаващи, но са неприятни, съобщават от CDC.
Ако все още не сте открили най-добрата защита срещу полените, не се притеснявайте. Има много възможности. Но днес ще обърнем внимание на митовете, свързани с "домашното лечение" на алергии, които просто не са верни.
Какво не помага при симптоми на алергия?
Д-р Дейв Стукъс е специалист по алергии и имунология в САЩ. И според него много от домашните "елексири" и методи просто не работят. Ето и кои са част от тях:
Хранителни добавки
Всъщност се оказва, че хранителните добавки, въпреки че имат положителен ефект върху човешкото тяло, не носят особено успокоение за симптомите на алергия.
"Няма наистина добри доказателства, които да показват, че добавките (и витамините)... независимо дали става въпрос за бъз или цинк... ще донесат голямо облекчение“, казва Стукус за USA Today.
Мед
Със сигурност сте чували за прочутия "елексир" с топла вода, мед и лимон, на който се приписват всякакви лечебни и превантивни действия. Борбата с алергии не е сред тях.
"Също така проучванията не са показали, че консумацията на определени храни, включително местен мед, ще помогне за облекчаване на симптомите на сезонните алергии", добавя той.
Етерични масла
"Етеричните масла нямат доказана полза при лечението на симптомите на сезонните алергии, а при някои хора те всъщност могат да влошат симптомите им", казва Стукус.
Най-добрият съвет за алергиите
За всякакъв вид алергии е важно да се консултираме със специалист. Алерголозите са лекарите, които могат да идентифицират какви алергии имаме и как можем да се борим с тях. Консултацията със специалист винаги е желателна, вместо да разчитаме на методи, които можем да поставим в графа "бабини деветини".
Има и някои работещи методи за справяне със сезонните алергии, които включват:
- използване на физиологичен разтвор за почистване на носа
- използване на HEPA филтри на климатици
- използване на овлажнител за въздух
- честа смяна на спалното бельо
- по-рядко проветряване в разгара на пролетта
- често пиене на вода