Много често тази билка се приема просто за досаден плевел. Но всъщност това растение е по-здравословно от някои зеленолистни, рекламирани от диетолозите. Добавете към диетата си свежи листа и цветове от глухарче, съветва д-р Крутика Нанавати. Експертът пояснява какви са ползите от това растение и споделя, че то е по-полезно дори от спанака.
Ползи от глухарчето
Нашите предци са ценили глухарчето заради неговата хранителна стойност. В наши дни учените са доказали, че това малко растение съдържа много витамини и минерали. Освен това глухарчето е дори по-полезно от зелето и спанака. То съдържа провитамин А, витамин С, витамин К, витамин Е, витамини от група В, фолиева киселина, калций, калий и магнезий. А също и желязо - една чаша листа от глухарче съдържа почти два пъти повече желязо от спанака. Ето защо тази зеленина трябва да се добави към диетата на всяка жена.
Билката, която всеки градинар трябва да засади в градината си
"За да получите максимална полза, младите глухарчета се добавят към храната. Сезонът на тези растения едва сега започва, така че не го пропускайте. Листата обаче не са единствената ядлива част от растението. Цветовете и корените също могат да се консумират", казва д-р Нанавати.
Глухарчето е преди всичко лечебно растение. Ето защо, наслаждавайки се на свежа салата с листата, можете да подсилите имунната си система, тъй като има както антивирусни, така и антибактериални свойства. И също така глухарчето:
- неутрализира вредното действие на свободните радикали; така действат съдържащите се в растението антиоксиданти като бета-каротин;
- помага за намаляване на холестерола;
- регулира нивата на захарта в организма;
- помага за намаляване на възпалението;
- полезено е в борбата срещу затлъстяването;
- нормализира кръвното налягане;
- подпомага храносмилането (горчивината стимулира секрецията на стомашен сок и подобрява апетита)
- укрепва здравето на черния дроб.
Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Зелените части на растението са леко горчиви на вкус, донякъде напомнящи на рукола. За да се отървете от прекомерната горчивина, листата първо трябва да се накиснат в студена подсолена вода за 10-15 минути и след това да се варят във вряща вода за не повече от 5 минути.
Корените на глухарчето обикновено се изпечат предварително, смилат се или се нарязват на ситно и се използват за приготвяне на напитка, подобна на кафе.
Глухарчето има много полезни свойства, но все пак лекарят не го препоръчва на бременни жени, деца, хора със стомашно-чревни проблеми, повишена киселинност в стомаха, камъни в жлъчката.
Доматите и краставиците ще дават реколта до есента: Трябва ви само 1 шепа от тази билка
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!