Увреждането на връзките, изкълчването, разтягането и пренапрежението на капсулно-лигаментния апарат на глезенната става и стъпалото е нерядко срещано нараняване, може би едно от най-честите както в спорта, така и у дома. В обичайното ежедневие често се случва при ходене по хлъзгава повърхност.
Д-р Марсел Пинейро обяснява процеса тук.
Глезенната става е мощен конгломерат, в който мускулните фасции, сухожилията и връзките са тясно преплетени. Всички тези образувания позволяват координирана дейност на ставата и осигуряват нейната функционалност.
Още: Какво е най-добре да се сложи на подут глезен
Капсулата на глезенната става (не само нейната, но и на другите стави!) се състои от хиляди тънки еластични влакна. На важни за ставната биомеханика места те образуват удебеления – връзки. Системата от капсулни влакна и връзки поддържа ставата във всяка физиологична позиция на ставните кости и предотвратява разместванията. Тежестта на въпросното нараняване зависи от съотношението на броя на увредените влакна на връзката и капсулата към броя на онези, които остават непокътнати. За тежестта на изкълчването може да се съди по интензитета, размера на подкожния кръвоизлив (натъртване), силата на болката, наличието на признаци на хемартроза (кръвоизлив) и синовит (натрупване на кръв или излишък от синовиална течност в ставата), признаци на нестабилност.
Времето за възстановяване след такова увреждане варира, най-общо казано, от 1 до 5 месеца.
Етапи на лечение и рехабилитация
1. Създаване на условия за сливане на влакна и възстановяване на свойствата на връзките и ставната капсула. През този период активните движения са забранени; в някои случаи е необходимо частично или пълно разтоварване на крака с помощта на бинт, ортеза, дори гипс и патерици. В зависимост от тежестта на нараняването и възрастта този период продължава 1-6 седмици.
Още: Защо глезените се подуват: възможни причини и лечение
2. Облекчаване на възпалителен посттравматичен оток и синдром на болка чрез извършване на физиотерапевтични процедури и масаж, местни противовъзпалителни, аналгетични и локални затоплящи лекарства.
Целта е също да се предотврати мускулна хипотрофия и контрактура на ставите чрез пасивни и след това активни упражнения. Движенията трябва да са контролирани и плавни. Този период от 2-6 седмици може да продължи по-дълго в случай на тежки разкъсвания.
3. Постигане на пълен обем на движение в ставата, максимална интензивност на физическите упражнения, укрепване на мускулната система с помощта на силови упражнения и връщане към нормален начин на живот или състезателни натоварвания. Продължава до 6 месеца след нараняването. През този период се допускат индивидуални тренировки и се използва един или друг метод за поддържане на ставите (ортези, кинезиотейпи).
Минималният период от датата на контузията до началото на активни движения при най-леката контузия е 2-3 седмици. При тежки случаи не се препоръчват интензивни движения до 3-4 месеца.
Лечението при лека степен на изкълчване на глезена трае от 7 до 20 дни за сравнително пълно възстановяване. Ако изкълчването е по-тежко, са необходими срокове от месец до месец и половина-два или повече в зависимост от конкретния случай. Може да е необходим кратък период на обездвижване, рехабилитация чрез физиотерапия или подкрепа за ходене.
Често се срещат спортисти, които са претърпели нараняване на капсулно-лигаментния апарат на глезенната става и стъпалото преди много време - няколко месеца или дори повече от година, но все още изпитват дискомфорт.
Обикновено се оказва, че тези страдащи са пренебрегнали леко нараняване на глезена, не са предприели никакви ограничения на активността или каквото и да е лечение и са продължили да спортуват. Или след сериозна травма, която не може да бъде пренебрегната, те са се върнали твърде рано към тренировки и състезания - но не са взели достатъчно „на сериозно“ втория и третия етап на лечение, възстановяване и рехабилитация.
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---