От Ватикана публикуваха първата посмъртна снимка на Папа Франциск. Главата на римокатолическата църква почина на 88 години на 21 април 2025 г. Това се случи след продължително боледуване и пребиваване в болница. Причината за смъртта му е инсулт, след който той е изпаднал в кома и малко след това е издъхнал в резиденцията си в "Света Марта". От Ватикана уточниха, че тленните му останки ще изложени на 23 април в базиликата "Свети Петър". Очаква се папа Франциск да бъде погребан до 9 дни след смъртта му. Неговото последно желание е било да бъде положен в базиликата "Санта Мария Маджоре" в Рим. Това е мястото, където папа Адриан Втори е благословил кирилицата.
Папа Франциск създаваше мостове, а не беше църковен княз: Говори богослов
PAALAM, POPE FRANCIS 🙏
— Philstar.com (@PhilstarNews) April 22, 2025
Photos released by the Vatican Media on April 22, 2025, show Pope Francis's body lying in state at the Chapel of Santa Marta in Vatican City during the rite of the Confirmation of the Death of the Pontiff. The images were taken a day earlier, April 21.… pic.twitter.com/KOjXET3GDy
Светско име
Светското име на папата е Хорхе Марио Берголио. Той е 266-ият папа на Римокатолическата църква от 13 март 2013 г. Франциск е първият папа от Новия свят, първият папа йезуит и първият папа от 1200 години с неевропейски корени след сириеца Григорий III, управлявал между 731 и 741 г. Роден е в Буенос Айрес на 17 декември 1936 г. и е най-големият от петте деца в семейството. На 13 декември 1969 г. е ръкоположен за свещеник от Рамон Хосе Кастелано, титулярен архиепископ на Йомниум. През седемдесетте години на миналия век заема различни постове в йезуитския орден в Аржентина. На 20 май 1993 г. го назначават за помощник-епископ на Буенос Айрес с титла титулярен епископ на Ауки.
Кой ще води църквата към спасителния бряг след папа Франциск: Анализ
Ръкоположен е за епископ на 27 юни 1992 г. в катедралната църква на Буенос Айрес. Избран е за римски папа на 13 март 2013 година и приема името Франциск (лат. Franciscus) в чест на свети Франциск Асизки. За пръв път в историята на папството се използва това име и става едва вторият папа от новото време (след Йоан Павел I), приел неизползвано дотогава име. За свой девиз Франциск избира думите „Miserando atque eligendo“ (на български: Помилван и после избран), стихове 9 – 13 глава 9 Евангелие от Матей и 21 проповед на Беда Достопочтени.
Още: Разкриха финансовото състояние на папа Франциск след смъртта му