В съвременния свят пластмасовите контейнери и опаковки са повсеместни, тъй като позволяват удобно съхраняване на храна и течности. Последните научни изследвания обаче хвърлят светлина върху някои нежелани последици от употребата им върху нашето здраве. Така например, едно от проучванията, ръководено от д-р Йохана Фишер от Медицинския факултет на Дунавския частен университет в Австрия и публикувано в списание Microplastics, установи негативни последствия от микропластмасата върху сърдечно-съдовата система, пише Earth.
Микропластмасата т.е. частиците, по-малки от 5 милиметра, които се образуват при разграждането на пластмасовите продукти, изтича в храната, във водата и въздуха. Тези частици са откриват и в човешки тъкани, включително в плацентата и кръвния поток. Тяхното присъствие породи опасения сред учените заради потенциалната им връзка с възпаления и хормонален дисбаланс.
Сегашното изследване е намерило връзка между микропластмасата и високо кръвно налягане. В проучването осем здрави възрастни са инструктирани да пият само чешмяна вода в продължение на месец, като избягват бутилирани напитки. Измерванията на кръвното налягане в началото, средата и края на изследването показват значително намаляване на диастолното кръвно налягане при жените. Въпреки че подобни промени не са наблюдавани при мъжете, ограниченият брой мъже участници (трима) предполага, че е необходима по-голяма последваща извадка, за да се направят окончателни заключения.
Още: "Чешмите в България": Проектът, който казва "да" на хубавата питейна вода и "не" на пластмасата
Тези предварителни резултати предполагат връзка между намаленото излагане на пластмаса и подобреното сърдечно-съдово здраве. Д-р Фишър казва, че са необходими по-големи проучвания за количествено определяне на нивата на микропластмаса в кръвта и допълнително изследване на потенциалното им въздействие върху кръвното налягане.
Учените също така са изследвали плаки в каротидните артерии на 257 души, които са били подложени на ендартеректомия. Изследователите открили микропластмаса в 58% от плаките, като тези с микропластмаса имали 4,5 пъти по-висок риск от инфаркт или инсулт, отколкото тези без микропластмаса.
Проучванията вече са идентифицирали микропластмаса в различни човешки тъкани, включително белите дробове, черния дроб и бъбреците. Тяхната способност да преминават биологични бариери като кръвно-мозъчната бариера поражда опасения за невротоксични ефекти. Освен това, микропластмасите често съдържат химически добавки като фталати и бисфенол А (BPA), за които е известно, че имат свойства да разрушават ендокринната система и потенциално могат да причинят репродуктивни и метаболитни увреждания.
Като се имат предвид потенциалните последици за здравето, учените съветват да се намалява излагането на микропластмаси. Най-простият начин това да стане е като се предпочита чешмяна вода бутилирана, използване на съдове от стъкло или неръждаема стомана за съхранение на храни и напитки и минимизиране на използването на пластмасови опаковки. Освен това изследванията са показали, че преваряването и филтрирането на чешмяната вода премахва до 90% от нано- и микропластмасите, което е практичен подход за намаляване на приема им в тялото.
Още: Изненадващо: Любими продукти съдържат най-много микропластмаса