Всички климатолози говорят за последиците от климатичните промени, а вече едва ли не всеки месец е обявяван за "най-горещ в историята". Това, което ни очаква през 2025 г. обаче, е нещо, което не само не сме си представяли, но и няма да знаем точно как да посрещнем и да се справим с него. Според Meteo Balkans предстои да станем свидетели на ужасяващи урагани. И то много, много скоро.
Последните данни сочат, че водата в Мексиканския залив, Карибско море и Атлантическия океан е с рекордно топли стойности. И тук не става дума просто за по-топла водичка, а за природен "казан" по налягане. Според специалистите подобна термична енергия само за броени часове може да се превърне в чудовищен ураган, като това явление си има и име - "експлозивна циклогенеза".
Снимка: iStock
В сайта AccuWeather е посочено, че през 2025 г. ни очакват между 13 и 18 бури, между 7 и 10 урагана, от които поне 3 ще са много сериозни - категория 3 или по-висока. Според експертите обаче ураганите може да дойдат доста по-рано от очакваното или още преди юни месец.
Още: Правила за поведение при силен вятър - какво в никакъв случай да не правим?
Европа да се готви
Да, свикнали сме да гледаме на разрушителните урагани като опасност само за САЩ и региона, но истината е, че и Европа трябва да се подготви много сериозно. Защото дори Щатите да приемат първия удар, то през Стария континент ще преминат екстратропичните циклони, които са със сериозна ярост и разрушителни последици.
Снимка: iStock
Достатъчно е да си припомним какво се случи през 2017 г., когато ураганът Офелия премина през Ирландия и Великобритания. Или през 2024 г., когато ураганът Кирил "удари" Германия, Франция и Швейцария и остави милиони домакинства без ток. Дори в България сами можем да се сетим за не една и две климатични аномалии през последните 10 години.
Което означава, че през 2025 г. ни очакват тежки времена откъм климатични предизвикателства. И ако не сме готови и неглижираме всичко, което се е случвало досега, то може да се окажем твърде неподготвени за пораженията.
Още: AI и климатичните промени. За метеорологията на бъдещето говори експертът Христо Чипилски